Aktualności

MRiRW nt. uwag do warunkowości, płatności do produkcji i ekoschematów

MRiRW nt. uwag do warunkowości, płatności do produkcji i ekoschematów
Dodano: 05/04/2023

Uprzejmie informuję, że każdorazowo projekty rozporządzeń są konsultowane z Krajową Radą Izb Rolniczych, dlatego też również projekty rozporządzeń dotyczące Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) były przekazane do KRIR. W odpowiedzi KRIR przekazał uwagi, które były przedmiotem analiz na kolejnych etapach prac nad projektami.


Jednocześnie, uprzejmie informuję, że dotychczas opublikowane akty prawne dotyczące PS WPR znajdują się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/legislacjakrajowa3.

W zakresie przyjętych wymogów w ramach warunkowości należy mieć na uwadze, że zgodnie z preambułą do rozporządzenia 2021/2115 (1) „normy powinny lepiej uwzględniać wyzwania związane ze środowiskiem i zmianą klimatu oraz nową zieloną architekturą WPR, zapewniając tym samym wyższy poziom ambicji w zakresie ochrony środowiska i klimatu określonych w komunikacie Komisji pt. „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności” i w Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2021–2027, ustanowionych rozporządzeniem Rady (UE, Euratom) 2020/2093(2)”. Tym samym, zgodnie z tymi założeniami nowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zawiera nową wzmocnioną warunkowość, której celem jest osiągnięcie realnego efektu środowiskowego (no backsliding). Wszystkie dotychczasowe normy zostały wzmocnione, tj. zostały podwyższone ambicje środowiskowe. Takie były wymogi Komisji Europejskiej w odniesieniu do wszystkich państw członkowskich, i jednocześnie był to warunek zatwierdzenia Planu Strategicznego. Te same uwarunkowania dotyczyły również wymogów normy GAEC 5. KE. W toku negocjacji KE proponowała ustanowienie poziomu nachylenia stoków 10%, tak jak to zostało przyjęte w wielu innych państwach członkowskich. Ostatecznie, w wyniku negocjacji przyjęto nachylenie stoków do poziomu co najmniej 14%.

Odnośnie braku możliwości spełnienia wymogów normy GAEC 6 przez rolników uprawiających np. warzywa w ramach systemu IP, zgodnie z informacją przekazaną w dotychczasowej korespondencji, we współpracy z Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach i doradztwem rolniczym trwają obecnie prace zmierzające do wypracowania ewentualnych zmian w zakresie wymogów normy GAEC 6.

Czytaj więcej:
1. Odpowiedź MRiRW
2. Pismo KRIR

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza