Działalność 2015 - 2019

Drugie posiedzenie V kadencji Rady Powiatowej PIR Powiatu Gdańskiego

Dodano: 27/10/2015

W siedzibie Pomorskiej Izby Rolniczej w Pruszczu Gdańskim dnia 19 października br odbyło się drugie posiedzenie V kadencji Rady Powiatowej PIR Powiatu Gdańskiego. W spotkaniu udział wzięli Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego Pruszcza Gdańskiego,


Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej z Delegatem do KRIR. W pierwszej kolejności głos zabrał Prezes PIR i omówił Program Pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowane wystąpieniem suszy w 2015 roku. Nadmienił, iż w tym Programie znajduje się postanowienie ”Wysokość pomocy finansowej będzie pomniejszona o 50% w przypadku gdy co najmniej 50%powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwach rolnych lub dziale specjalnym produkcji rolnej nie było w 2015 r. nie było ubezpieczonych od wystąpienia co najmniej jednego z następujących ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, obsunięcia się ziemi lub lawiny”. Natomiast ustawa z dnia 7.07.2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarczych nakłada na rolnika wymóg ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni następujących upraw: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, jednak nie obejmuje wszystkich „upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk”, o których mowa w Programie, brakuje min. roślin takich jak koniczyna, lucerna czy zioła. Skoro zatem przepisy prawa nie nakładają na rolników obowiązku ubezpieczenia takich upraw jak koniczyna, lucerna czy zioła, to rolnicy nie mogą być karani w razie wystąpienia suszy, pozbawieniem ich 50% pomocy dla całego gospodarstwa. Prowadzi to bowiem do sytuacji, w której tacy rolnicy, nie dość, że ponieśli bardzo wysokie szkody spowodowane suszą, to jeszcze otrzymają niższą pomoc, pomimo, że żadnych przepisów nie naruszyli. Należy ujednolicić powyższe przepisy przez dostosowanie zasad „Programu pomocy” do przepisów ww. ustawy.
Następnie poinformował, iż Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała w dniu 7 października br konferencję pn.: ”Zarządzanie ryzykiem w rolnictwie w kontekście klęski
suszy.” W spotkaniu uczestniczyło ok. 400 Przedstawicieli Samorządu Rolniczego,
Przedstawiciele Rządu RP, w tym rolnych agencji rządowych, Przedstawiciele Parlamentu oraz media. W burzliwej dyskusji nie zostawili suchej nitki na rządzie, ministrze rolnictwa
oraz podległym resortowi Instytucie Nawożenia i Gleboznawstwa. Rolnicy potwierdzili wszystkie wątpliwości w funkcjonującym tak zwanym systemie oceny suszy. przypomnieli, że wielokrotnie zwracali się za pośrednictwem KRIR do Rządu RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę sposobu monitorowania ilości opadów przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w 2015 r,  począwszy od maja.


Skład delegacji Pomorskiej Izby Rolniczej:
1. Anders Stanisław       
2. Bistram Zenon                   
3. Borowski Grzegorz    
4. Cysewski Marcin            
5. Czapiewski Dariusz        
6. Dończyk Andrzej           
7. Dąbrowski Dariusz
8. Frymark Robert            
10. Kolaska Lech       
11. Krycki Eugeniusz        
12. Kukułka Stanisław   
13. Michalski Jan           
14. Narożnik Krystyna   
15. Piórkowski Paweł        
16. Przyborowicz Rafał       
17. Pryczkowski Jan    
18. Rutecki Jerzy            
19. Skierka Bogusław       
20. Tandek Andrzej            
21. Tuszyński Paweł           
22. Wnuk Lipiński Leon.


W konferencji z Przedstawicielami izb rolniczych udział wzięli także zaproszeni goście min.:
Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w MRiRW,
Cezary Szeliga – zastępca Prezesa ARiMR,
Janina Pszczółkowska – zastępca Prezesa KRUS,
Leszek Korzeniowski PO,
Krzysztof Jurgiel - PIS,
Romuald Ajchler – SLD,
Mirosław Maliszewski – PSL.
Prezes poinformował, iż była możliwość zadawania pytań i przedstawiana problemów, do których odnosili się zaproszeni goście. Z naszej izby wystąpił Grzegorz Borowski, Andrzej Tandek i Zenon Bistram.
Przedstawiciel ARiMR przedstawił ilość złożonych wniosków i podał stawki dopłat bezpośrednich za 2015 rok oraz omówił Programy, które będą realizowane w br. Natomiast Kierownik PODR Pani Alina Wysocka podała aktualny harmonogram szkoleń i konferencji organizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Przewodniczący Rady Pan Jan Wiczling poinformował, iż w związku z wyborami do izb rolniczych w br, są już powołane Rady Powiatowe V kadencji,  będą zorganizowane szkolenia z zakresu szacowania szkód łowieckich. Jedno w PODR Starym Polu -  dnia 23.10.br a drugie gdzieś w Jamnie – 26.10.br , prosi się więc o zgłaszanie do Biura w Pruszczu Gdańskim o chęć uczestnictwa w w/w szkoleniu.


Członkowie Rady zasugerowali aby na następne Posiedzenie Rady zaprosić Przedstawicieli Melioracji i Urządzeń Wodnych ora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

Renata Wiczling

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza