Działalność 2015 - 2019
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego
W dniu 16 marca 2016 r. odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego w sali GOKSiR w Nowej Karczmie. Wśród osób, które zaszczyciły nas swoją obecnością byli: Wiesław Burzyński - Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej,
Elżbieta Klimaszewska i Paweł Stępniewski-Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, Krzysztof Kwiatkowski-Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościerzynie, Jerzy Borzyszkowski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna oraz przedstawiciele kół łowieckich z terenu powiatu oraz zaproszeni rolnicy.
Informację na temat stanu ilościowego zwierzyny łownej w obwodach łowieckich na terenie powiatu kościerskiego przedstawił pan Jerzy Borzyszkowski. Poinformował, iż w dniach 9-12 marca odbyło się liczenie zwierzyny. Przedstawił również wykonanie procentowe odstrzału poszczególnych zwierząt łownych na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna informując jednocześnie o możliwości zwiększenia rocznego planu odstrzałów dzików.
Następnie pan Krzysztof Kwiatkowski omówił wpływ liczebności dzików na zagrożenie chorobą ASF. Podkreślił zagrożenie dla hodowli trzody jakie niesie fakt ewentualnego wystąpienia ogniska na terenie województwa. Apelował o zabezpieczenie gospodarstw przed dzikimi zwierzętami poprzez ogrodzenie, środki dezynfekcyjne czy maty aby odciąć kontakt pomiędzy zwierzętami dzikimi a domowymi.
Jak się okazuje wektorem wirusa ASF są też kleszcze.
W dyskusji skierowano do kół łowieckich wniosek o zwiększenie odstrzału dzików. Zdaniem rolników zwierzyny przybywa a w związku z tym szkód w uprawach jest zdecydowanie więcej. Jest też dużo spraw spornych dotyczących wysokości odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, za które odpowiedzialne są koła łowieckie. Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione takie jak bobry czy wilki. Jednak rolnicy zgłaszali uwagi, że coraz więcej zniszczeń dokonują dzikie gęsi, czaple, żurawie czy kormorany.
Pani Elżbieta Klimaszewska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku omówiła procedury ubiegania się o odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione prawem. Podstawą prawną jest art. 126 ustawy o ochronie przyrody z 16.04.2004r. Skarb Państwa wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry i wilki tylko w pogłowiu zwierząt gospodarskich, uprawach czy płodach rolnych. Oględziny i szacowanie wykonują pracownicy RDOŚ w Gdańsku. Nie ma zaś możliwości wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione nie wymienione w ustawie.
Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego Ryszard Kleinszmidt podziękował wszystkim za przybycie i udział w obradach.
Anna Piask