Działalność 2015 - 2019
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego
Dnia 4 października 2016 r. w sali OSP Domu Strażaka w Stężycy, odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego. Gośćmi spotkania byli: Z. Bistram - Prezes Zarządu PIR w Pruszczu Gdańskim, Hubert Lewna - Radny Sejmiku Woj.Pomorskiego, M.Gorski - Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Gdańsku, J. Bystroń - Członek Komisji do Spraw Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Kartuskiego,
I. Marcińska-Koszałka - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach, S. Dudek - Kierownik BP ARiMR w Kartuzach, S.Rolbiecki - Agronom Stężycy.
Przybyłych gości powitał Zygmunt Stromski - Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego.
Jako pierwszy głos zabrał kierownik BP ARiMR - S. Dudek, który poinformował o nowo otwartym Punkcie Informacyjnym dla rolników oraz o ilości złożonych wniosków w powiecie kartuskim na poszczególne działania takie jak: młody rolnik czy modernizacja gospodarstw rolnych.
Z uwagi na trudną sytuację występującą na rynkach rolnych, istotną informacją okazuje się, iż ARiMR przymierza się do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich w wysokości do 70 % które będą realizowane od 17 października br. Wiadomość tą przyjęto z aprobatą.
W nawiązaniu do tematu Z. Bistram - Prezes PIR nadmienił, że został już opracowany projekt rozporządzeń określający stawki poszczególnych płatności.
I tak:
Jednolita płatność obszarowa 462,05 zł/ha,
Płatność za zazielenienie 310,10 zł/ha ,
Płatność dla młodego rolnika 231,97 zł/ha ,
Płatność dodatkowa 172,79 zł/ha ,
Płatność do bydła 256,20 zł/szt.,
Płatność do krów 322,62 zł/szt. ,
Płatność do owiec 111,95 zł/szt. ,
Płatność do kóz 68,25 zł/szt.,
Płatność do roślin wysokobiałkowych 430,49 zł/ha,
Płatność do owoców miękkich 904,78 zł/ha.
Kurs po którym będą opłacane płatności bezpośrednie wynosi 4,3191 za 1 euro, czyli jest o 0,07 wyższy od kursu stosowanego za 2015 r.
W kolejnym punkcie programu P. I. Marcińska-Koszałka - Powiatowy Lekarz Wetrerynarii szeroko omówiła co to jest ASF i zagrożenia z nim związane. Jest to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa na którą podatne są świnie domowe i dziki. Rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwa jak również przez zakażone paszę, wodę lub bezpośredni czy pośredni kontakt ze zwierzęciem zakaźnym. W związku z tym, rolnicy zobowiązani są do bioasekuracji i wyposażenia swoich gospodarstw w maty dezynfekcyjne. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformowała o działaniach podejmowanych na terenie powiatu kartuskiego m. in.: o wzmożonej kontroli targowiska w Żukowie, nadzorem nad miejscami kupna-sprzedaży prosiąt w Sierakowicach, kontroli środków transportu zwierząt oraz gospodarstw rolnych.
Według członków Rady Powiatowej najważniejszym elementem walki z afrykańskim pomorem świń jest likwidacja nielegalnego handlu zwierzętami z związku z czym Powiatowy Inspektorat Weterynarii wystąpił do ARiMR z prośbą o weryfikację małych gospodarstw , aby wyłapać nieprawidłowości związane z rejestracją świń. P. Marcińska_Koszałka zwróciła się z prośbą o rozpowszechnienie informacji na temat ASF oraz propagowanie właściwych zachowań i przestrzegania przepisów prawnych wśród hodowców.
Następnie głos oddano P. M. Gorskiemu - Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Gdańsku, który przedstawił zmiany w projekcie ustawy „ Prawo Łowieckie oraz podał w liczbach planowanych do odstrzału i odstrzelonych poszczególnych zwierząt łownych.
Zaś, P. S. Rolbiecki – Agronom z Stężycy, omówił działania na nadchodzący okres PODR w Lubaniu.
Na zakończenie Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej P. Z. Bistram, przekazał rolnikom, iż w październiku rusza nabór wniosków na pomoc klęskową, którą można uzyskać na pokrycie szkód powstałych w 2016r. w wyniku wystąpienia, gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy oraz zapoznał wszystkich z bieżącymi sprawami PIR.
Anna Piask