Działalność 2015 - 2019
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego
Dnia 21.02.2017r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Kartuzy, odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego połączone ze szkoleniem, organizowane przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, dla członków Rady Powiatowej Izby oraz wszystkich zainteresowanych rolników.
Tematem szkolenia były„ Wymagania przy sprzedaży bezpośredniej oraz działalności prowadzonej w formie MOL”. Gości przywitał i otworzył szkolenie Z. Stromski-Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego wraz z R. Kleina-Kierownikiem ODR w Kartuzach.
Informacje z działalności Pomorskiej Izby Rolniczej przedstawił Z. Bistram-Prezes Zarządu . Następnie głos oddano Burmistrzowi Kartuz p. Mirosławowi Gołuńskiemu, który poinformował, iż zgodnie z założeniami kartuskiego rynku, Gmina Kartuzy czeka na rozstrzygnięcie konkursu „ Mój Rynek”. Burmistrz jest zdeterminowany, aby tą koncepcję zrealizować do końca i zapowiada, ze jeśli nawet nie uda się pozyskać dofinansowania na ten projekt, gmina wykona tą inwestycję z własnych środków. Tymczasem w Kartuzach niebawem powstanie tzw. węzeł przesiadkowy w ramach którego przybędzie około 190 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, fragment ścieżki rowerowej oraz infrastruktury związanej z obsługą projektowanej ścieżki rowerowej wraz z wypożyczalnią rowerów. Wszystko to ma się przyczynić do stworzenia maksymalnie dogodnych warunków dla pasażerów w celu przesiadania się z jednej formy transportu na drugą. Docelowo projekt ma się zakończyć w 2018r. Te informacje rolnicy i mieszkańcy Kartuz przyjęli z aprobatą.
Wiele kontrowersji i pytań wzbudził temat ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi omówiony przez K. Jaszczaka –Dyrektora OT ARR w Gdyni. Po przedstawieniu zasad, wykazu produktów rolnych objętych działaniem ustawy, elementów prawidłowo sporządzonej umowy a także kar pieniężnych nakładanych na nabywcę za brak umowy bądź jej wadliwie sporządzenie, rozpoczęła się dyskusja, budząca emocje wśród rolników . Apelowano o zlikwidowanie tej ustawy gdyż ich zdaniem kłóci się to z zasadą wolnego rynku.
W dalszej części spotkania w związku z nową ustawą o rolniczym handlu detalicznym, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2017r. umożliwiającą sprzedaż produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników, omówiono szczegółowo zasady prowadzenia działalności w tym zakresie , wymagania inspekcji sanitarnej dotyczące produkcji i sprzedaży żywności pochodzenia roślinnego jak również wymagania weterynaryjne przy produkcji i sprzedaży żywności pochodzenia zwierzęcego w ramach handlu detalicznego. Przedstawiono także przepisy podatkowe dotyczące tegoż handlu i działalności MOL.
Na zakończenie Z. Stromski wraz z R. Kleina podziękowali za udział w posiedzeniu i szkoleniu.
Anna Piask