Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego

 Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego
Dodano: 24/11/2017

W dniu 21 listopada w Sali Posiedzeń Urzędu Gminy Przechlewo odbyło się trzecie posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego. Przewodniczący przywitał przybyłych gości: Wójta Gminy Przechlewo Andrzeja Żmudę Trzebiatowskiego, Kierownika AR i MR w Człuchowie – Marka Bareckiego, Członka Zarządu PIR – Ewelinę Wikę Czarnowską, Krystynę Lipińską – Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Człuchów, KOWR Bytów – Joannę Baszanowską, Krzysztofa Bator– Inspekcja Weterynarii w Człuchowie oraz członków Rady Powiatowej.


Krzysztof Bator – przedstawił założenia rolniczego handlu detalicznego jak do tej pory zarejestrowali się tylko dwóch z produkcją miodu i sprzedażą jaj.

Omówił ciągle aktualny problem z ASF, który mimo wyznaczenia stref ciągle się pojawiają nowe ogniska. Trudne jest wykonanie odstrzału sanitarnego i utrzymanie populacji dzika na poziomie 0, 1 szt. na kilometr kwadratowy. Jedyną metodą to uczulanie rolników, aby przestrzegali bioasekuracji i nie przyczyniali się do rozprzestrzeniania wirusa.

Kolejny problem to skażenie jaj, fipronilem, który jest stosowany przy zwalczaniu much w kurnikach.

Problem dotyczy głównie Belgii i Holandii u nas na naszych fermach w powiecie człuchowskim nie stosuje się fipronilu, ale ceny jaj poszły w górę i nasze jajka eksportujemy nawet do Iraku.

Zbliża się zima i migracja ptaków i znowu może się pojawić problem z ptasią grypą, która jest już we Włoszech.

Joanna Baszanowska – od 1 września powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i reorganizacja biur nie ma już oddziału w Przechlewie, ale jest Sekcja Zamiejscowa w Bytowie. Na wniosek Przewodniczącego Rady Powiatowej PIR, dyżur pracownika z Bytowa będzie w Przechlewie raz w tygodniu w czwartek, aby rolnicy nie musieli tak daleko jechać.

Główne zagospodarowanie ziemi przez dzierżawę w formie przetargów ograniczonych lub ofertowych na wniosek dwóch rolników a sprzedaż działek do 2 ha. 

Padło pytanie, co dalej z RSP Koczała, które jest w bezumownym użytkowaniu a od ostatniego spotkania minął rok – w tej chwili sprawa została skierowana do sądu i musimy czekać na wyrok a znając opieszałość sądów może to potrwać lata.

Marek Barecki – przypomniał, że od 2015 roku dopłaty bezpośrednie przysługują tym dzierżawcom, którzy mają tytuł prawny do ziemi.

Od 1.09. AR i MR przejęła część zadań z ARR i stało się jedyną agencją płatniczą.

Omówił kampanię składanie wniosków za 2017 rok i stan wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich.

W związku z deszczami nawalnymi w powiecie złożono 253 wnioski o pomoc klęskową 174 wnioski z pomocy de minimis straty do 30 % na kwotę około 1, 7 mln zł i 79 wniosków, gdzie straty powyżej 30 % pomoc publiczna na kwotę około 2, 3 mln zł. Ponadto wpłynęły 2 wnioski poszkodowanych przez wiosenne przymrozki w sadach.

Pomoc klęskowa ma być wypłacona do 31.12.2017 Roku.

Bardzo ważne dla rolników, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą, aby pamiętali o dokonaniu spisu zwierząt bydło, świnie, kozy, owce do dnia 31.12.2017 i w ciągu 7 dni dostarczyli do Biura Powiatowego AR i MR.

Od roku 2018 wnioski o płatności bezpośrednie tylko drogą elektroniczną, a rolnicy posiadający do 10 ha gruntów ornych będą składać tylko oświadczenia.

W 2017 roku wpłynęło około 100 wniosków drogą elektroniczną.

Krystyna Lipińska – Zarząd Melioracji i Urządzeń wodnych w takiej formie będzie tylko do 31.12. 2017 a od 1 stycznia 2018 powstanie spółka państwowa „Wody Polskie”. Podział kraju i kompetencję będą uzależnione od zlewni rzek. Powiat człuchowski gminy Człuchów, Debrzno, Rzeczenica, Czarne do zlewni rzeki Noteć a gminy Przechlewo i Koczała do zlewni rzeki Dolna Wisła.

Zajmujemy się regulację i konserwacją cieków wodnych istotnych dla rolnictwa a utrzymywanie jest w gestii zainteresowanych właścicieli gruntów. Ten rok jest bardzo trudny ze względu na duże ilości opadów i wieloletnie zaniedbania w konserwacji rowów i głównych cieków wodnych.Sytuacje jeszcze pogarsza fakt, że nie wszyscy właściciele gruntów chcą je utrzymywać drożne a nie ma jak ich do tego zobowiązać.

Kolejny problem to brak spółek wodnych, które dbają o cieki wodne pewnym pomysłem mogłyby być obiektowe spółki wodne założone, z co najmniej trzech rolników i dotyczące konkretnego urządzenia wodnego.

Ewelina Wika Czarnowska przedstawiła aktualna działania Izby Rolniczej.

Na tym przewodniczący podziękował za przybycie i zakończył posiedzenie

 

Gabriela Łozowicka

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza