Działalność 2015 - 2019

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Gdańskiego.

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Gdańskiego.
Dodano: 06/03/2019

W siedzibie Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej dnia 22 lutego br. odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej z Powiatu Gdańskiego. Na wstępie Pan Jan Wiczling – Przewodniczący Rady otworzył posiedzenie, przywitał gości oraz Członków Rady. Tematami posiedzenia było: Zmiany w nawożeniu gruntów ornych oraz zasady ich stosowania. Planowane działania ARiMR w zakresie PROW 2014-2020 na rok 2019 oraz składanie wniosków o dopłaty w formie elektronicznej (zasady uwzględniające nowe obszary ONW).Ubezpieczenia w rolnictwie oraz informacja z pracy Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej i KRIR.  


Pani Alina Wysocka – Kierownik Doradztwa Rolniczego przedstawiła program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz.U. z 2018 r. poz. 1339), obowiązuje na terenie całego kraju. W zależności od wielkości gospodarstwa rolnego i ilości zwierząt w danym gospodarstwie przestrzegać należy praktyk obowiązkowych. Małe gospodarstwa poniżej 10 ha lub poniżej 10 DJP według stanu średniorocznego w gospodarstwie muszą przestrzegać terminów nawożenia i składowania nawozów naturalnych. Gospodarstwa od 10 ha użytków rolnych lub od 10 DJP według stanu średniorocznego DJP w gospodarstwie muszą przestrzegać terminów nawożenia i składowania nawozów naturalnych, prowadzić ewidencję nawożenia azotem, posiadać plan nawożenia azotem lub obliczenia maksymalnych dawek azotu. Duże gospodarstwa powyżej 100 ha użytków rolnych lub powyżej 50 ha upraw intensywnych lub powyżej 60 sztuk DJP w gospodarstwie muszą przestrzegać terminów nawożenia i składowania nawozów naturalnych, prowadzić ewidencję nawożenia azotem, posiadać plan nawożenia azotem lub uproszczony bilans azotu. Bardzo duże gospodarstwa rolne które prowadzą chów lub hodowlę: powyżej 40 000 stanowisk dla drobiu lub chów i hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior muszą przestrzegać terminów nawożenia i składowania nawozów naturalnych, prowadzić ewidencję nawożenia azotem, posiadać plan nawozowy zatwierdzony przez stację chemiczno-rolniczą. Kopię planu nawozowego mają obowiązek przesłać do wójta lub burmistrza oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Terminy stosowania nawozów: grunty orne – od 1 marca do 31 października nawozy naturalne stałe, od 1 marca do 25 października nawozy naturalne płynne i mineralne. Na uprawy trwałe, uprawy wieloletnie i trwałe użytki zielone – od 1 marca do 30 listopada nawozy naturalne stałe od 1 marca do 31 października nawozy naturalne płynne i nawozy mineralne. Do tej pory przyjmowaliśmy zawartość azotu w oborniku na poziomie 5 kg w tonie. Według rozporządzenia (tabela 9) można przyjąć 3,85 kg N/tonie obornika. Bezpiecznie można stosować 30 ton obornika na hektar. Przez 6 miesięcy można przechowywać obornik na pryzmie na polu. Jeżeli ktoś produkuje więcej obornika niż może go zastosować w swoim gospodarstwie, musi mieć umowę zbycia. Wzór mowy jest dostępny w Internecie. Obrót stada można ściągnąć nieodpłatnie ze strony CDR. W 2004 roku tylko 2% kraju było objęte OSN. Teraz mamy już cały kraj. Rolnictwo mocno przyczyniło się do zanieczyszczenia wód morza Bałtyckiego. Komisja Europejska zagroziła, że jeżeli nie wprowadzimy dyrektywy azotanowej, to nałoży na Polskę sankcje finansowe. Do przeprowadzania kontroli stosowania przepisów dyrektywy azotanowej uprawnione są: Inspekcja Ochrony Środowiska i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Następnie  zabrali głos Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Pruszcza Gdańskiego, gdzie poinformowali iż kampania przyjmowania wniosków na dopłaty obszarowe 2018 nie była łatwa. To był pierwszy rok składania wniosków przez Internet. Doszły też wnioski suszowe. W 2018 roku rolnicy złożyli 3200 wniosków na materiał siewny, 842 wnioski na modernizację. Wszystkie wnioski na modernizację będą pozytywnie załatwione. Wpłynęło 214 wniosków na „Młodego rolnika”. Kwota wsparcia dla młodych rolników ma być podniesiona do 150 tysięcy. W tym roku zmienią się obszary ONW.  Kierownik AR i MR przedstawił harmonogram przyjmowania wniosków na najbliższy okres: od 31 stycznia do 1 marca 2019 roku przyjmowane są wnioski na małe przetwórstwo, od 28 lutego do 29 marca na restrukturyzację małych gospodarstw. W marcu ma ruszyć program „Modernizacja gospodarstw rolnych”, w maju „Premia dla młodych rolników”, we wrześniu „Płatność dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”. Wnioski na materiał siewny można składać do biur powiatowych ARiMR od 15 stycznia do 25 czerwca.

Prezes Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej przedstawił bieżące informacje z działalności Pomorskiej Izby Rolniczej i Krajowej Rady Izb Rolniczych natomiast Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW z Gdańska poinformował o możliwościach ubezpieczenia rolników w ich Towarzystwie.

W trakcie Posiedzenia wypracowano następujące wnioski:

1. Wystąpić z wnioskiem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa aby przy rozdysponowaniu gruntów zasobu Skarbu Państwa w pierwszej kolejności następowało w formie przetargów ograniczonych ofert pisemnych na zasadach wcześniej ustalonych z ANR (jeżeli jest taka wola rolników).

2. Wystąpić z wnioskiem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o informację ilu rolników w roku ubiegłym złożyło wnioski suszowe i jaki jest to odsetek wszystkich rolników.

Przewodniczący zaprosił na następne Posiedzenie Rady dnia 11 marca w Bolesławowie z udziałem Wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Pana Ryszarda Zarudzkiego.

 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza