Działalność 2019 - 2023
Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Człuchowskiego.
W dniu 22.10.2019 się w siedzibie Stowarzyszenia „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno, odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej w Człuchowie.
Przewodniczący Rafał Mładanowicz przywitał zaproszonych gości: Wiesława Burzyńskiego – Prezesa PIR, Jarosława Jelinka – Dyrektora PIR, Krzysztofa Jaszczaka – Dyrektora KOWR w Pruszczu Gd., Wojciecha Kallasa – Burmistrza Miasta i Gminy Debrzno, Krzysztofa Michałowskiego –Wójta Gminy Przechlewo, Łukasza Szyca – Urząd Gminy Koczała, Andrzeja Lewandowskiego – Urząd Miasta i Gminy Czarne, Emilię Bukowską – Kierownik Higieny Żywności, Żywienia i Produktów Kosmetycznych z Człuchowa, Roberta Karaś – Naczelnik Urzędu Skarbowego, Ryszarda Sajnóg – Powiatowego Lekarza Weterynarii z Człuchowa, Przedstawicieli Kół Łowieckich: Orzeł, Darzbór, Żubr, Świt, Marka Bareckiego – Kierownika AR i MR z Człuchowa, Annę Kamińską – PODR Człuchów, rolników oraz członków Rady Powiatowej.
Wojciech Kallas powitał na ziemi debrzeńskiej typowo gminie rolniczej. Rolnictwo boryka się z trudnymi problemami, ale współpraca z Delegatkami PIR układa się dobrze, życzył owocnych obrad.
Emilia Bukowska omówiła przepisy, które obowiązują od 01.01.2019 rolników zainteresowanych Rolniczym Handlem Detalicznym. Obowiązki, jaki musi spełniać rolnik i jakie produkty produkcji roślinnej może wprowadzać do obrotu.Zachęcała do zapisywania się do Sanepidu, aby zarejestrować się przed sprzedażą z gospodarstwa.
Robert Karaś – omówił zmiany, jakie nastąpiły po 01.01.2019 co do osób i miejsca handlu kwoty 40 000 zwolnione z podatku tylko ewidencja sprzedaży dla rolników, którzy nie są podatnikami VAT.
Ryszard Sajnóg – Produkty zwierzęce wprowadzane przez rolnika w ramach RHD podlegają kontroli Inspekcji Weterynaryjnej.
Omówił sytuację epizootyczna szerzenia ASF i konieczność przestrzegania bioasekuracji zwłaszcza małe gospodarstwa, które mają problem. Głównym wektorem przenoszenia są dziki i potrzebny jest odstrzał, który jest oprotestowany przez ekologów, którzy uważają, że jest to niehumanitarne
.
Marek Barecki – omówił kampanię przyjmowania wniosków na 2019 i zaawansowanie prac przy naliczaniu zaliczek przy dopłatach bezpośrednich, kolejny rok klęskowy w powiecie straty spowodowane przymrozkami wiosennymi i później jeszcze doszła susza przewiduje się przyjęcie około 1000 wniosków. Powiat człuchowski jest w czołówce, jeśli chodzi o składanie wniosków na materiał siewny – 334.
Krzysztof Jaszczak – RSP Koczała już rozdysponowane grunty w przetargach ograniczonych na dzierżawę. Protest Rolników z gminy Koczała, bo jeden kompleks 78 ha, jako grunty przemysłowe i w przetargu nieograniczonym, dlaczego aż taki duży obszar. Kolejny problem to zagospodarowanie budynków popegeerowskich, które niszczeją a rolnicy, którzy chcą ja nabyć i uchronić przed dewastacją nie mają możliwości nabyć.
Anna Kamińska – przedstawiła aktualne sprawy, jak szacowanie szkód łowieckich, szkolenia dla rolników i zaprosiła na Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych.
Wiesław Burzyński – Prezes PIR przedstawił nowe władze po wyborach zarówno w województwie pomorskim jak i Zarząd KRIR. Omówił aktualne działania i problemy.
Przewodniczący Rafał Mładanowicz podziękował za przybycie i zakończył posiedzenie.
(g.ł.)