Działalność 2019 - 2023
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego i Kościerskiego
W dniu 3 grudnia 2019r. w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Bocianami” w Grabowskiej Hucie gm. Nowa Karczma, odbyło się posiedzenie Rad Powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej powiatów kościerskiego i kartuskiego. To kolejne spotkanie o roboczo-świątecznym charakterze, które odbywa się tradycyjnie w ostatnich tygodniach roku. Zaszczycił je swą obecnością Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki. Obecni byli również Prezes i Zarząd PIR oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Pomorską Izbą Rolniczą, ARiMR, PWIW, PODR, przedstawiciele samorządów powiatowych oraz gminnych obu powiatów, Wojskowego Koła Łowieckiego „ Grom”, Zarządu Okręgowego PZŁ w Gdańsku a także sołtysi i rolnicy.
Tematem roboczym spotkania były odnawialne źródła energii, jako alternatywa dla konwencjonalnych rozwiązań, a także szansa dla wsi, którą zreferowali przedstawiciele ” Energa obrót”. Przedstawiono możliwości produkowania energii z ogniw fotowoltaicznych na potrzeby własne jak również przekazywania jej do sieci energetycznej oraz omówiono możliwości pomocy państwa w budowie instalacji fotowoltaicznych.
Minister Ryszard Zarudzki omówił działania ministerstwa w mijającym roku oraz prace nad nową perspektywą finansową. Zapowiedział, iż w nadchodzącym roku należy spodziewać się kolejnych naborów wniosków na wiele działań, które będą sukcesywnie uruchamiane.
Ryszard Zarudzki, oświadczył, że z dniem 18.12.2019R. kończy pełnienie funkcji Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podziękował za współpracę, wyraził pozytywną opinię o Izbach Rolniczych i podkreślał, że nie ustanie w dążeniach zmierzających do zwiększenia ich kompetencji w taki sposób, aby miały realny wpływ na decydowanie o kierunkach rozwoju polskiego rolnictwa.
Jak zawsze wiele emocji budzi temat afrykańskiego pomoru świń- ASF. Wiesław Burzyński- Prezes Zarządu PIR poinformował o złożonym wniosku KRIR o uchwalenie specustawy, która pozwoliłaby skuteczniej i w szerszym zakresie walczyć z ASF.
Michał Laska-Łowczy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku poinformował, iż zgodnie z planem łowieckim już ponad 80% puli odstrzału zrealizowano. Jednak duże pogłowie dzików jest nadal zauważalne. Problemem nie jest odstrzał i jego wielkość, ale organizacje proekologiczne, zieloni, którzy przyjeżdżają na polowania dokonując ich blokowania. Łowczy obecni na spotkaniu zwracają się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wsparcie myśliwych a także o nieporóżnianie rolników z myśliwymi. Ryszard Zarudzki obiecał wsparcie w tym zakresie, na jego ręce złożono dokumenty, które zostały złożone do prokuratury przez Koła Łowieckie, jako doniesienie na organizacje niepozwalające wykonywać planowanych polowań.
Rolnicy obecni na spotkaniu podkreślili konieczność ściślejszej współpracy i spotkań z Kołami Łowieckimi dla skuteczniejszego ograniczania populacji dzików, która w niektórych rejonach jest większa niż trzody chlewnej. Wielu rezygnuje z tej właśnie gałęzi produkcji ze względu na zaostrzenie przepisów i brak możliwości spełnienia wymogów bioasekuracji. Minister zakomunikował, że działanie „Dobrostan zwierząt” w ramach PROW 2014-2020 zostanie uruchomione w 2020 roku i wsparcie to ma rekompensować rolnikom poniesione koszty i utracone dochody spowodowane wprowadzaniem praktyk hodowlanych podnoszących poziom dobrostanu utrzymywanych zwierząt. Oprócz problemów z dzikami zgłaszano również problemy z plagą wilków, bobrów, kormoranów, czapli i lisów, czyli szkodami czynionymi przez zwierzęta chronione. I takich problemów na pograniczu gospodarski rolnej a leśnej jest coraz więcej.
Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej na zakończenie podziękował Ministrowi Ryszardowi Zarudzkiemu za współpracę w mijającej czteroletniej kadencji podkreślając jego wsparcie w realizacji zgłaszanych przez Pomorską Izbę Rolniczą wniosków i problemów. Wiele z nich zostało pozytywnie rozstrzygniętych dla dobra pomorskich rolników. Zebrani oklaskami podziękowali Ministrowi za jego pracę na rzecz rolnictwa.
Spotkanie zakończono odśpiewaniem kolęd oraz podzielono się opłatkiem przy udziale Diecezjalnego Duszpasterza Rolników ks. kan. Zbigniewa Wysieckiego.
(a.p.)