Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego
Dodano: 13/03/2020

W dniu 9 marca 2020 r. w sali PODR w Lubaniu, odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego poświęconego głównie alternatywnym źródłom energii, a także Wspólnej Polityce Rolnej w latach 2021-2027.


Gośćmi spotkania byli: dr Malwina Śnieg- WFOŚiGW w Gdańsku, Paweł Anuszkiewicz- ENERGA OBRÓT S.A, Andrzej Dolny- Dyrektor PODR w Lubaniu, Gabriela Kmieciak-PODR w Lubaniu, Wioleta Potrykus-Kierownik BP ARiMR w Kościerzynie, Roman Knitter-ARiMR w Kościerzynie oraz rolnicy.

W dobie coraz większych opłat za energię, większej świadomości konieczności ochrony środowiska i zmian klimatycznych- źródła alternatywnej energii mają coraz szersze zastosowanie. Dlatego potrzeby oszczędzania energii i jej pozyskania ze źródeł odnawialnych były tematem wiodącym spotkania. R.Kleinszmidt- Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego przywitał zebranych i poprosił o zabranie głosu przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pani dr Malwina Śnieg przybliżyła zebranym zasady funkcjonowania funduszu oraz możliwości dofinansowania inwestycji w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków w ramach programu „ Czyste Powietrze”. Poinformowała, iż na przełomie marca i kwietnia nastąpią zmiany zasad dofinansowania, które będzie na poziomie 30% lub 60 % kosztów w zależności od wysokości dochodów wnioskodawcy. Do czasu ogłoszenia naboru na nowych zasadach, wnioski o dofinansowanie należy składać zgodnie z dotychczas obowiązującymi regułami.

W efekcie rządowego wsparcia programu „ Mój prąd” (dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł.) rośnie również popularność instalacji fotowoltaicznych, które w dalszej części posiedzenia omówił szczegółowo P. Paweł Anuszkiewicz z ENEGA-Obrót S.A.  Przedstawił informacje dotyczące inwestycji tego typu podając przykłady ich realizacji oraz efekt ekonomiczny w zależności od wielkości gospodarstwa i wielkości inwestycji. 

W kolejnym wystąpieniu przedstawiciele firmy Ekodel z Kościerzyny, zajmującej się wykonawstwem instalacji fotowoltaicznych zaprezentowali ofertę swojej firmy prezentując wiele swoich realizacji. Przedstawili propozycje kompleksowych rozwiązań łączących produkcję energii, jej zastosowanie do ogrzewania budynku przy wykorzystaniu pomp ciepła oraz nowoczesnego systemu folii grzewczej.

Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich na lata 2022-2027 przedstawił Wiceprezes Pomorskiej Izby Rolniczej P. Ryszard Kleinszmidt. Omówił proponowane przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Rolnictwa zmiany zasad finansowania rolnictwa, jakie mają nastąpić w porównaniu z obecnym okresem programowania. Nowe kierunki wsparcia będą koncentrowały się na wspieraniu działań prośrodowiskowych i proklimatycznych w gospodarstwach rolnych, nie zaś działań proprodukcyjnych.

W sprawach bieżących przewodniczący przekazał najnowsze informacje dotyczące inwentaryzacji zwierzyny łownej i opiniowania rocznych planów łowieckich. Rolnicy zadawali również pytania z zakresu dopłat bezpośrednich i innych działań ARiMR, na które odpowiadali przedstawiciele BP ARiMR w Kościerzynie Pani kierownik BP –Wioleta Potrykus oraz Roman Knitter.

 

(a.p.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza