Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Gdańskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Gdańskiego
Dodano: 24/07/2020

W siedzibie Pomorskiej Izby Rolniczej w Pruszczu Gdańskim dnia 21 lipca br odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Gdańskiego VI Kadencji. Po za Radą w spotkaniu udział wzięli: Alina Wysocka - Kierownik Pomorskiego Zespołu Doradztwa Rolniczego Powiatu Gdańskiego, Marcin Wittner – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pruszczu Gdańskim oraz Ryszard Kleinszmidt Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej. 


Przewodniczący Rady Pan Jan Wiczling poprosił Kierownika AR i MR o przedstawienie aktualnych działań Agencji. Ten omówił kampanie przyjmowania wniosków na 2020 rok, w tej chwili jest przeprowadzana kontrola administracyjna i przygotowanie do wypłaty zaliczek. Agencja wychodząc naprzeciw potrzebom swoim interesantom uruchomiła i udostępniła nieodpłatnie Portal IRZplus, który pozwala posiadaczom zwierząt na szybkie i sprawne składanie w formie elektronicznej zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych bezpośrednio do systemu informatycznego AR i MR. Następnie Pan Ryszard Kleinszmidt – wiceprezes Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej przedstawił prezentację EKOPROGRAMY, „Co nas czeka w nowej perspektywie finansowej po 2020 roku – Nowy Zielone Ład.  Polega to przede wszystkim na ograniczaniu stosowania środków ochrony roślin, redukcji nawożenia oraz zwiększenia produkcji ekologicznej i norm, jakie przyjdzie nam spełniać i kosztów, jakie dodatkowo trzeba ponieść. 

Problem z importem żywności z krajów poza UE, aby na granicach kontrola, jakości i pozostałości środków ochrony roślin, aby nie zalała nas żywność gorszej jakości, gdzie nie ma tyle ograniczeń i restrykcji produkcji. Proponowane wskaźniki zawarte projektach regulacji dot. Planu Strategicznego WPR 2021-2027 w kontekście celów Zielonego Ładu są jednak nie do zaakceptowania przez rolników i będą trudne do osiągnięcia bez różnych nieprzewidywalnych zjawisk. Takie skutki może przynieść np.: wyłączenie 10% użytków rolnych z uprawy ugorowania, ograniczenie do 2030 roku 50% zużycia chemicznych środków ochrony roślin, czy ograniczenie sprzedaży o 50% środków antywirusowych i antybakteryjnych dla zwierząt, zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego do 25%.  Wiceprezes nadmienił także, że Zarząd KRIR nie zgadza się tak przedstawionymi strategiami, których cele środowiskowe nie są przedstawiane w sposób spójny z danymi liczbowymi i uważa, że wszystkie cele powinny być wprowadzone w sposób dobrowolny z zabezpieczeń środków w II filarze przyszłej WPR. Następnie Wiceprezes poruszył problem suszy:

- jest problem suszy musimy odtworzyć dawne melioracje, zbiorniki retencyjne, tereny zalewowe przy rzekach, – ten problem poruszyłem na pierwszym spotkaniu potencjalnych członków Lokalnego Partnerstwa ds. Wody w Lubaniu. Celem tego spotkania było poznanie zakresów działań jednostek zaproszonych do stworzenia płaszczyzn współpracy na szczeblu lokalnym, przedstawienie problemów w zakresie racjonalnej gospodarki wodnej na obszarze pilotażu, wymiana dotychczasowych doświadczeń związanych z zarządzaniem zasobami wody. W spotkaniu udział wzięli min. Przedstawiciele:

Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pom., WFOŚ i GW w Gdańsku, AR i MR OR Gdynia, Pomorskiej Izby Rolniczej – R. Kleinszmidt, Zarząd Zlewni Tczew i Chojnice, Starostwo Kościerzyna, Urzędy Gmin Powiatu Kościerzyna, Nadleśnictwo Kościerzyna itp., którzy przedstawili kompetencje i zainteresowania reprezentowanych instytucji oraz swoje oczekiwania odnośnie działań w obszarze gospodarki wodami. Następne spotkanie będzie poświęcone inwentaryzacji i ocenie zasobów wody możliwej do wykorzystania dla potrzeb rolnictwa. Przewodniczący Rady Pan Jan Wiczling poinformował, iż także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie organizują spotkania w Powiatach, na których omawiane są także problemy związane z suszą, koordynacją bezpośrednich inicjatyw w tym możliwych działań zwiększających retencję oraz określenie zasad i zakresu współpracy dot. obsługi urządzeń wodnych mających znaczenie dla retencji, terenową koordynację realizowanych bądź planowanych działań w zakresie retencji korytowej, właśnie jutro jest spotkanie w Cedrach Wielkich, gdzie uczestniczyć będzie także członek Rady Gdańskiej Pan Andrzej Tymoszuk. Po dyskusji Rada ustaliła, iż należy przeznaczać większe środki budżetowe na renowację i konserwację urządzeń melioracyjnych (rowy, zastawki, stopnie wodne), aby mogły one zatrzymywać, piętrzyć wodę w okresie wiosennym. Zmagazynowana woda mogłaby być użyta do nawadniania podsiąkowego i deszczowania użytków rolnych w okresie letnim podczas suszy. W poprzednich dekadach zmeliorowano duże ilości użytków rolnych i wybudowano tysiące zastawek i stopni wodnych. Urządzenia i melioracje wodne ze względu na przemiany gospodarcze i organizacyjne zostały zaniedbane i nie spełniają swojej roli. Postępująca susza, wysokie temperatury w okresie letnim powodują drastyczne niedobory wody, co wpływa na bardzo duże obniżenie plonów. Wiceprezes poinformował Radę, iż Zarząd PIR włączył się w proces tworzenia Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. Szczególną uwagę zwrócić należy na potrzebę zwiększenia wydatków z budżetu na rolnictwo i obszary wiejskie, podjęcie prób wprowadzenia systemowych rozwiązań z monitorowaniem i zapobieganiem klęskom żywiołowym, podejmowanie działań związanych z ochroną i promocją żywności i płodów rolnych wyprodukowanych na terenie naszego województwa, uproszczanie procedur związanych z procesami inwestycyjnymi w rolnictwie, a także zintensyfikowanie działań zmierzających do promocji i powstawania instalacji w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Na zakończenie swojego wystąpienia Wiceprezes omówił przebieg III Walnego Zgromadzenia PIR oraz odbyte posiedzenia Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej.

Pani Alina Wysocka - Kierownik PZDR przedstawiła bieżącą działalność Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

1. E-bazarek- zachęcanie do rejestracji.

2. Narady w PODR: e-narady, wideokonferencje.

3. Stworzenie Bazy Kluczowych Klientów – każdy doradca 50 rolników.

4. Spotkania z każdym Wójtem Powiatu Gdańskiego w celu tworzenia Lokalnego Partnerstwa Wodnego z udziałem doradcy rolnego /spotkania u każdego Wójta z powiatu gdańskiego w celu przedstawienia zakresu doradczego PODR + info o Lokalnym Partnerstwie Wodnym/, termin do końca września.

5. Trwa lustracja gospodarstw zgłoszonych do konkursu Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne.

6. KUD II –korzystanie z usług doradczych 2 edycja – 1 obowiązkowe działanie, to ochrona gleb i wód, więc sporządzenie planu nawożenia plus druga usługa np. doradztwo z BHP, ekologia, rolnośrodowiskowe….

7. EDWIN – bieżąca lustracja punktów testowych pół uprawnych/ Giemlice, Wiślina, Postołowo/, diagnozowanie etapu rozwoju rośliny, jej zdrowotności, oraz liczebności patogenów.

8. Ekoschematy – propozycje poza dopłatami bezpośrednimi i rolnośrodowiskowymi.

9. Sieciowanie – spotkania online z brokerem, jednostkami wspierającymi rolnictwo w celu wymiany informacji, wdrożenia innowacji, rozwinięcia kreatywności, pozyskania środków na rozwój gospodarstwa rolnego. 

Na zakończenie posiedzenia Rada omówiła problemy rolnictwa w Powiecie Gdańskim.

(R.W)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza