Działalność 2019 - 2023
Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Człuchowskiego
W dniu 25 października odbyło się czwarte spotkanie Rady Powiatowej PIR Powiatu Człuchowskiego. Miejscem spotkania była Gminna Biblioteka w Przechlewie, a rozpoczęcie odbyło się w Sali Kinowej.
Przewodniczący Rady Powiatowej przywitał przybyłych gości: Wiesława Burzyńskiego – Prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej, Krzysztofa Jaszczaka –Dyrektora KOWR w Pruszczu Gd., Mariusza Birosza – Kierownika KRUS w Człuchowie, Marka Bareckiego – Kierownika AR i MR w Człuchowie, Annę Kamińską – Kierownik PODR w Człuchowie, Jana Gajo – W-ce Wójta Gminy Przechlewo, Tomasza Krzemień – przedstawiciela AGROCHEMU, Juliana Kończewskiego – przedstawiciela ROLI oraz przybyłych członków Rady Powiatowej.
Jan Gajo przedstawił historię powstania Przechlewa, specyfikę gminy, gdzie przeważają lasy i jest 33 jeziora a gleby są słabe o niskiej bonitacji. Inwestycje bieżące jak i te już zakończone takie jak budowa nowej Remizy Strażackiej, budowa Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego, wybudowanie nowej świetlicy w Pakotulsku, modernizacja dróg itp.
Krzysztof Jaszczak – przedstawił aktualne zagospodarowanie gruntów w powiecie sprzedaż do września objęła 60 ha, co jest dużym wzrostem do lat ubiegłych. Kwestia rozdysponowania gruntów do dzierżawy i kwestia zorganizowania przetargów ofertowych pisemnych dla rolników, a nie tylko przetargów ograniczonych. Rolnicy wnioskują o przetargi ofertowe a rozpatrywanie odbywa się przy udziale Rady Społecznej powołanej przy KOWR.
Aktualnie ogłoszony jest Grant PPGR wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym. Wnioski można składać do gminy, gdzie będą weryfikowane a następnie przesyłane do KOWR.
Kolejna sprawa to restrukturyzacja firmy Good Valley, która nie wywiązała się z umowy wyłączenia 30% gruntów. Pierwsze grunty mają wrócić do zasobu KOWR w 2024 roku i jest to 1000 ha, kolejne wyłączenie to rok 2025, 2026, 2028, 2030.
W obecnej chwili według ustawy na bazie dotychczasowych ferm mają powstać OPR (ośrodki produkcji rolnej) wraz z gruntami, które będą niezbędne do funkcjonowania. W gminie Przechlewo mają być 3 takie ośrodki: Dobrzyń, Pawłówko, Płaszczyca.
Wiele emocji budzą niejasne przepisy ile ziemi ma zostać przy OPR i na jakich zasadach są one wyliczane, a w związku z tym ile będą mieć rolnicy do dzierżawy. Na dzień dzisiejszy firma po zakończeniu umowy dzierżawy oddaję wszystko nawet fermy i jak powstaną OPR może przystąpić do przetargu jak każdy inny uczestnik i na tych samych zasadach.
Marek Barecki – przedstawił wyniki pomocy dla KGW, które zaangażowały się w akcję promowania szczepień przeciwko COVID 19 w powiecie odbyło się 21 imprez, podczas, których do KGW trafiło około 168 tyś., A zaszczepiono 196 osób.
Na terenie powiatu działa, 43 koła, które pozyskują środki z AR i MR na swoją działalność.
Następnie przedstawił zaawansowanie wypłat zaliczek, które zaczęły się od 18 października, a obejmują OB do 70 % dotacji, ONW i PRSK do 85%.
W powiecie płatności obszarowe uzyskało około 17 % rolników, ONW – 45%, PRSK – 67%.
Płatności do rolnictwa ekologicznego są w trakcie weryfikacji przez Jednostki Certyfikujące.
Biura Powiatowe obsługują dodatkowo działania:
6.2 – Pozarolnicza działalność
6.3 – Restrukturyzacja małych gospodarstw
Mariusz Birosz – w powiecie objętych ubezpieczeniem jest 1600 rolników z powiatu człuchowskiego i rolnicy z gminy Konarzyny ( powiat chojnicki). Omówił ubezpieczenie rolników z mocy ustawy jak i dobrowolne na wniosek rolnika i jakie są wymagania jak również możliwości zakładania pozarolniczej działalności oraz zasady ubiegania się o świadczenie uzupełniające do 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Dużą wagę przywiązujemy do działań prewencyjnych, aby było jak najmniej wypadków a rolnicy przestrzegali zasad BHP.
Anna Kamińska – przedstawiła aktualną pomoc dla rolników przy wypełnianiu wniosków suszowych, wapnowanie. Szkolenia chemizacyjne są przeniesione na pierwszy kwartał 2022 roku tak jak i Olimpiada Młodych Producentów Rolnych. Poinformowała o pracowniku, który uczestniczy przy szacowaniu szkód łowieckich, które zawsze wzbudzają duże emocje wśród rolników.
Przedstawiciele AGROCHEMU i ROLI przedstawili aktualną sytuację na rynku nawozów azotowych i wpływ cen gazu na podwyżki sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienna, co utrudnia przewidywania na kolejne miesiące jak wzrosną ceny i jaki to będzie miał wpływ na koszty produkcji a co za tym idzie ceny zbóż i rzepaku.
Wiesław Burzyński omówił aktualne problemy w rolnictwie a zwłaszcza kwestię suszy w rolnictwie składanie wniosków, weryfikacji strat przez IUNG i braku możliwości odwoływania się od protokołów. Sytuację na rynku trzody chlewnej i wpływu ASF na opłacalność produkcji, a szczególnie o zamykaniu naszych rodzinnych gospodarstw, które produkowały trzodę w cyklu zamkniętym. Rolnicy coraz częściej decydują się na chów nakładczy a zakłady przetwórcze są z kapitałem zagranicznym, co też wpływa na ceny.
Wnioski dotyczące trudnej sytuacji, jakie są składane do KRIR a później kierowane do odpowiednich Ministerstw.
Rafał Mładanowicz przedstawił aktualne prace w KRIR dotyczące trudnej sytuacji w rolnictwie zarówno ceny skupu trzody, ceny nawozów, prace nad RHD, monitorowania suszy rolniczej.
Na zakończenie podziękował za przybycie i zakończył posiedzenie.
(g.ł.)