Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego
Dodano: 29/10/2021

W dniu 25 października 2021 r. w sali konferencyjnej PODR w Lubaniu, odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego.


 

Pan Ryszard Kleinszmidt - Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego otworzył posiedzenie i przywitał przybyłych gości: Pana Andrzeja Dolnego- Dyrektora PODR w Lubaniu, Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego- Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościerzynie, Panią Wioletę Potrykus- Kierownika BP ARiMR w Kościerzynie, Pana Romana Knitter –Przedstawiciela BP ARiMR w Kościerzynie, Pana Stanisława Ugowskiego- Przewodniczącego Konwentu Sołtysów w Gminie Nowa Karczma oraz delegatów PIR.

Na wstępie Pan Andrzej Dolny przywitał  wszystkich przybyłych w siedzibie PODR i  przedstawił informację o bieżącej działalności Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, jednocześnie zapewniając, że drzwi ODR-u są zawsze dla Pomorskiej Izby Rolniczej otwarte dla organizowania różnych spotkań rolników.

Pan Krzysztof Kwiatkowski –Powiatowy Lekarz Weterynarii omówił stan zagrożenia chorobą ASF oraz Ptasią Grypą na terenie województwa pomorskiego. Na dzień dzisiejszy w powiecie kościerskim nie odnotowano żadnego ogniska występującej w tym roku ptasiej grypy- podtypu H5N8. Ten wirus w przeciwieństwie do afrykańskiego pomoru świń diagnozowany jest  także u ludzi i może być przyczyną śmierci człowieka. Zatem konieczne jest zachowanie zasad bioasekuracji. Zwiększenie dbałości o respektowanie przepisów z tego zakresu znacznie ogranicza możliwość wystąpienia wirusa. W przypadku afrykańskiego pomoru świń ( ASF) teren powiatu kościerskiego na dzień dzisiejszy jest wolny od tej choroby i nie występują ograniczenia dla poszczególnych stref zapowietrzonych. Powiatowy Lekarz Weterynarii apelował o zwiększenie ochrony oraz zaostrzenie poziomu i zasięgu bioasekuracji.

Wywiązała się emocjonująca dyskusja, podczas której delegacji PIR podkreślali, że tylko w stronę rolnika zaostrza się zasady i ograniczenia, co powoduje zmniejszenie ilości producentów trzody chlewnej zwłaszcza w kontekście niskich ceny żywca. Podkreślano dramatyczny wzrost cen nawozów, pasz, paliwa i środków ochrony roślin. Wnioskowano o zwiększenie ilość odstrzału sanitarnego dzików, jako zarówno wektora choroby ASF oraz z uwagi na wielkość szkód w uprawach.

W dalszej części spotkania Pani Wioleta Potrykus-Kierownik BP ARIMR przedstawiła dane liczbowe o ilości zatwierdzonych do wypłaty zaliczek dopłat, które kształtują się na poziomie 71 % na poczet płatności bezpośrednich, 77% na poczet płatności ONW i 72% na poczet płatności rolnośrodowiskowych. Przelewy środków z tego tytułu na konta rolników rozpoczęły się 18.10.   Poinformowała również o naborze wniosków na działanie „Inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”, który rusza w listopadzie i jest skierowany do właścicieli lasów.

 

Pan Ryszard Kleinszmidt – Wiceprezes PIR przedstawił informacje nt. przyszłości WPR, planowanych wymogów i zasad funkcjonowania gospodarstw w nowym okresie programowania. Przedstawił przewidywane wysokości dopłat bezpośrednich oraz planowane rodzaje ekoschematów i płatności możliwe do uzyskania przy ich realizacji. Omówił wniesione uwagi wypracowane przez Pomorską Izbę Rolniczą wraz z PODR do Planu Strategicznego do Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Na zakończenie Przewodniczący Rady podziękował za udział w obradach.

 

 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza