Działalność 2019 - 2023
Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Chojnickiego.
W dniu 1 grudnia w sali posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy Brusy odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu chojnickiego. Przewodniczący Dariusz Dąbrowski powitał przybyłych gości: W-ce Prezesa Zarządu PIR – Ryszarda Kleinszmidta, Burmistrza Brus – Witolda Ossowskiego, Kierownika ARiMR z Chojnic – Bartosza Blumę, Powiatowego Lekarza Weterynarii – Zbigniewa Ordyńskiego, Rafała Koseckiego – PIW Chojnice, Piotra Stoltmana – PODR Chojnice, Tomasza Orzłowskiego – Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska – Powiatu Chojnickiego oraz przybyłych rolników i członków Rady Powiatowej.
ARiMR – przedstawił zaawansowanie wypłat zaliczek na terenie powiatu chojnickiego, które na terenie gminy Chojnice są niewypłacane ze względu na to, że była kontrola foto i dopiero teraz spływają protokoły.
Planowane nabory:
grudzień 2021 /styczeń 2022:
- Działanie 6.2 - Pozarolnicza działalność gospodarcza
marzec 2022:
- Działanie 6.1 - Premia dla Młodych Rolników
- Działanie 6.3 - Restrukturyzacja Małych Gospodarstw
Przedstawił założenia kampanii wniosków na rok 2022 i planowanych zmian. Od 2022 roku zmiany w systemie IRZ + dojdą do bazy danych takie zwierzęta jak:
-koniowate ( konie, zebry, osły)
-wielbłądowate (wielbłądy, lamy, wikunie, alpaki)
-jeleniowate (jelenie, daniele)
- drób ( rejestracja zakładów utrzymujących drób w niewoli i producenci jaj wylęgowych)
Oznaczenie zwierząt planowane od 1.06.2022: zwykły kolczyk, zwykła opaska na pęcinę (bolus), wszczepiane transpondery, nie będzie dotyczyło drobiu.
PUE (platforma usług elektronicznych), gdzie rolnicy będą mogli załatwiać swoje sprawy drogą elektroniczną.
Burmistrz Brus – powitał przybyłych gości w Urzędzie Miasta i Gminy i w razie potrzeby nie ma problemu z udostępnieniem miejsca. Podziękował za owocną i dobrze układającą się współpracę z Delegatami z Gminy Brusy: Marcinem Cysewskim i Robertem Frymarkiem.
Na terenie Gminy są obszary chronione: Park Narodowy „Bory Tucholskie”, otulina Parku, Zaborski Park Krajobrazowy, Natura 2000, które są problemem z pozyskiwaniem inwestorów i rozwojem Gminy, gdyż wszystko zależy od decyzji RDOŚ. Samorząd stara się dla rolników przygotować infrastrukturę (drogi, wodociągi, kanalizacja, dostęp do szybkiego Internetu).
Program zagospodarowania folii spożywczych. Gospodarstwa w gminie są to gospodarstwa rodzinne, głównie zajmujące się produkcją mleka, gleby słabej, jakości głównie 5 i 6 klasa.
Powiatowy Lekarz Weterynarii – pandemia nas nie oszczędza ptasia grypa, która jeszcze nie dotarła do powiatu oraz ASF. Przedstawił rozprzestrzenianie się wirusa w ciągu ostatnich lat i formy zabezpieczeń w naszym województwie (ogrodzenia i repelenty), odstrzał sanitarny dzików. Najważniejsze teraz dla producentów trzody chlewnej zarówno tych małych jak i dużych to odpowiedzialność i bioasekuracja, aby wirus nie dotarł to gospodarstwa. Omówił założenia planu bezpieczeństwa biologicznego, który obowiązuje rolników w strefach, aby mogli dokonywać przemieszczeń świń.
Ryszard Kleiszmidt - podziękował za przybycie i przedstawił założenia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Omówił Normy DKR, które będą obowiązywać i od tego będą uzależnione podstawowe dopłaty obszarowe, ekoschematy, jako dodatkowe działania dobrowolne dla rolników, aby uzyskać większe dopłaty. Uwagi, jakie zostały zgłoszone przez Pomorską Izbę Rolniczą a konsultacje jeszcze trwają.
9 grudnia odbędzie się konferencja on-line odnośnie FADN i konsultacji Planu Strategicznego, do której zachęcamy.
Przewodniczący podziękował za przybycie i zakończył posiedzenie.
(G.Ł.)