Działalność 2019 - 2023
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice
W dniu 30 czerwca 2022 r. w Wiejskim Domu Kultury w Silnie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR Chojnice. Przewodniczący Dariusz Dąbrowski przywitał zaproszonych gości: Lech Kolaska – członek Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej , Bartosz Bluma – Kierownik AR i MR w Chojnicach, Karol Grzywacz – Inspekcja Weterynaryjna w Chojnicach, Anna Michalak – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska i Gospodarkami Nieruchomościami Gminy Chojnice, rolników z Gminy Chojnice oraz członków Rady Powiatowej.
Anna Michalak przedstawiła proces wywłaszczania rolników z gruntów rolnych przeznaczonych pod budowę dróg i ścieżek rowerowych. Najpierw są plany zagospodarowania przestrzennego i są one poddawane konsultacjom społecznym i każdy może wnieść uwagi. Później odbywają się spotkania z mieszkańcami na ,których mają powstać drogi lub ścieżki rowerowe i wtedy są ustalane kwoty odszkodowań za m2 , jeśli nie ma porozumienia wówczas rzeczoznawca ustala kwotę i rolnik zostaje wywłaszczony z mocy ustawy na cele wyższe. Problem pojawia się , gdy Zarządcą jest Starostwo Powiatowe , które nie informuje o swoich planach i rolnik dowiaduje się jako ostatni , że ma podział działek i jest wywłaszczony, nie zna kwoty i nie ma żadnych rozmów. Przewodniczący zobowiązał się do zorganizowania zainteresowanych mieszkańców ze Starostą Chojnickim .
Bartosz Bluma omówił kampanię składania wniosków obszarowych na rok 2022 , których było 2700 , ONW – 2280 , rolnośrodowiskowe – 445 , rolnictwo ekologiczne 16.
Od 25 .04-31.05 trwał nabór wniosków o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno – do biura wpłynęło 1200 wniosków.
Od 25.05 do 25 .06 trwał nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego – wpłynęło 282 wnioski.
Od 16.06 do 30.06 trwał nabór wniosków o pomoc klęskową za rok 2021 ,do 29 czerwca wpłynęło 333 wnioski.
24 września odbędzie się Bitwa Regionów dla KGW z powiatu chojnickiego i kościerskiego we Wdzydzach Kiszewskich.
Rolnicy muszą się przygotować do zmian w IRZ zmianie ulegnie nazewnictwo np. nie będzie już zgłoszenia siedziby stada a zgłoszenie działalności , aby dostosować system , aby był jednolity i dostępny dla rolnika , AR i MR oraz Inspekcji Weterynaryjnej.
Karol Grzywacz
Wciąż aktualne jest zagrożenie ASF choć na razie zatrzymał się na wschód od Elbląga ale ryzyko jest wciąż duże . Pomogły odstrzały sanitarne i redukcja populacji dzika jako głównego wektora przenoszenia chorób.
Pogłowie i liczba stad świń sukcesywnie maleją co najmniej raz w roku kontrola weterynaryjna i wciąż ważne przestrzeganie zasad bioasekuracji.
Lech Kolaska - wręczył Odznakę Zasłużony Dla Rolnictwa dla Delegatki Walnego Zgromadzenia Ewelinie Wika Czarnowskiej, której nie odebrała na 100- leciu powołania Pomorskiej Izby Rolniczej.
Członek Zarządu przedstawił aktualną i bardzo trudną sytuację w rolnictwie zwłaszcza rosnące koszty produkcji , paliwa ,nawozy. Obawy na rynku zbóż i ich ceny oraz zagrożenia ze strony tanich zbóż z Ukrainy. Niskie ceny i brak opłacalności produkcji trzody chlewnej .
Na tym przewodniczący zakończył posiedzenie i podziękował za przybycie.
(G.Ł.)