Działalność 2019 - 2023
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Bytowskiego
Przedstawiciele samorządu rolniczego spotkali się 22 lipca 2022 r. w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Bytowie. Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Bytowskiego, Pan Leon Wnuk-Lipiński powitał przybyłych gości, przedstawił porządek obrad, po czym oddał głos prelengentom.
Kierownik Bura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pani Elżbieta Skweres udzieliła informacji o bieżących działaniach ARiMR, m.in. realizacji pomocy suszowej za 2021 r. oraz o dopłatach w ramach rządowego programu rekompensującego wysokie ceny zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r.
Przewodniczący Rady poinformował o planach restrukturyzacji gospodarstwa Łąkie, gmina Studzienice. Gospodarstwo zajmuje powierzchnię 123, 66ha i obejmuje działki: 20/1, 23/3, 23/4, 23/6, 24/3, 24/4, 24/6, 24/7, 24/8, 26/1, 28/2, 29/1. Przewodniczący zaprosił do dyskusji. Przedstawiciele Nadleśnictwa Bytów – Pan Krzysztof Rudnik oraz Pan Edward Turzyński wyjaśnili potrzebę utrzymania trwałej zieleni na części omawianego obszaru, który charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczymi (obszar przylegający do jeziora Lipionek). Uczestniczący w spotkaniu rolnicy zapewniali o chęci nabycia użytków rolnych będących w zasobie KOWR, przy czym najkorzystniejszym rozwiązaniem byłby przetarg ofertowy ograniczony na dzierżawę długoterminową (z możliwością przedłużenia umowy) bądź sprzedaż.
Temat suszy w uprawach rolnych omówił Prezes Zarządu PIR – Pan Wiesław Burzyński. Podkreślono, że monitoring suszy prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa jest niewłaściwy, a sprawę nieadekwatnych wyliczeń w stosunku do realnych strat poniesionych przez rolników Izby Rolnicze podnosiły wielokrotnie. Prezes PIR odpowiedział na pytania delegatów dotyczące działalności Pomorskiej Izby Rolniczej.
Przewodniczący Rady przypomniał zasady zgłaszania szkód łowieckich w uprawach rolnych – zgłoszenia szkody do właściwego koła łowieckiego należy dokonać w ciągu 3 dni, natomiast szacowanie powinno odbyć się nie później niż w 7 dniu od zgłoszenia. Zmiany w przepisach umożliwiły udział w szacowaniu przedstawiciela Ośrodka Doradztwa Rolniczego, należy pamiętać, że członkiem ds. szacowania jest również sam rolnik. Przewodniczący zaapelował o zgłaszanie problemów z kołami łowieckimi i zapewnił, że będą brane pod uwagę podczas opiniowania rocznych planów łowieckich.
Najistotniejsze zmiany w Planie Strategicznym do Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 omówił Wiceprezes PIR, Pan Ryszard Kleinszmidt – szacowana podstawowa stawka dopłat wyniesie 118e/ha, przy czym rolnik będzie zobowiązany do spełnienia szeregu norm, tzw. GAEC. Osiągnięcie wyższych dopłat będzie możliwe przy realizacji dodatkowych działań – ekoschematów. W najnowszej wersji projektu przewiduje m.in. Ekoschetmat rolnictwo węglowe, obejmujący kilka działań możliwych do realizacji przy uzyskaniu minimalnej liczby punktów. Przy ubieganiu się o wsparcie za działania poprawiające dobrostan zwierząt w odniesieniu do świń i bydła stosowany będzie system punktowy, polegający na możliwości wyboru przez rolnika z katalogu poszczególnych praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt możliwych do realizacji w danym gospodarstwie. Płatność roczna przyznawana będzie do sztuki zwierzęcia. Delegaci PIR zgłosili potrzebę organizacji kolejnego spotkania, na którym rolnicy mogliby szerzej zapoznać się z informacjami o poszczególnych planowanych działaniach.
Przewodniczący Rady podziękował za udział w posiedzeniu oraz poprosił o zgłaszanie tematów do omówienia na kolejnym posiedzeniu.
(A.Z.)