Działalność 2019 - 2023
Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego
W dniu 3 lutego 2023 w Sali Posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy Debrzno odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego. Przewodniczący Rafał Mładanowicz przywitał przybyłych gości: Magdalenę Dudek - Dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem KOWR Warszawa, KOWR Pruszcz Gdański reprezentowała Agata Żemetro i Krzysztof Jankowski, Prezesa PIR Wiesława Burzyńskiego, Burmistrza Debrzna Wojciecha Kallasa, członków Rady Powiatowej oraz rolników z powiatu człuchowskiego i chojnickiego.
Burmistrz Debrzna podziękował za zaproszenie i, że może gościć w swojej gminie. Odczytał opinię w sprawie dzierżawy gruntów rolnych na terenie gminy Debrzno należących do Skarbu Państwa z dn. 16.01.2023 roku w której zawarta prośba o zabezpieczenie potrzeb lokalnych gospodarstw rolnych w zakresie gruntów jak i samorządu debrzeńskiego w zakresie rozwoju stref przemysłowych wzdłuż drogi DK22.
Magdalena Dudek – Ośrodki Produkcji Rolnej mają zostać utworzone: Pawłówko, Uniechówek, Płaszczyca i Dobrzyń. Kierunek restrukturyzacji można zacząć od dzierżawy samych budynków i przeprowadzenie przetargów w trakcie trwania dzierżawy, aby nie wygaszać produkcji, jeżeli by nie było chętnych to dopiero w kolejnym etapie stworzyć OPR i w drodze kompromisu jaka ma być jego wielkość a na samym końcu dzierżawa ziemi dla rolników z odpowiednią wielkością działek i na jakich zasadach organizować przetargi czy ograniczone czy ofertowe na dzierżawę i były również głosy , aby przeznaczyć grunty słabej jakości do sprzedaży a nie tylko dzierżawa na 10 lat.
W powiecie człuchowskim jest ogromne zapotrzebowanie na ziemię w chwili obecnej sytuacja ekonomiczna wymusza powiększanie gospodarstw, aby można godnie utrzymać rodzinę.
Rafał Mładanowicz przedstawił Uchwałę Rady Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, szczególnie fragment „Członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku wyrażają swoje poparcie dla Koncepcji Restrukturyzacji wyżej przywołanych umów dzierżawy, wypracowanej we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, przy akceptacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dialogu z rolnikami w ramach Przechlewskiego Forum Rolniczego z udziałem lokalnych samorządów, która daje możliwość dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę i utrzymanie 1300 miejsc pracy.”, który budzi duże kontrowersje.
Prezes Wiesław Burzyński przedstawił aktualne prace Izby Rolniczej dla rolników zwłaszcza w bardzo trudnej sytuacji dotyczącej producentów zbóż, mleka i trzody chlewnej, gdzie na bieżąco są monitorowane i kierowane pisma do Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Na tym Przewodniczący zakończył posiedzenie i podziękował za przybycie.
(G.Ł.)