Działalność 2019 - 2023

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego

Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego
Dodano: 17/02/2023

16 lutego 2023 r. w sali posiedzeń Urzędu Miasta Kartuzy odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kartuskiego. Posiedzenie poprowadził Przewodniczący Rady Zygmunt Stromski. Wśród gości spotkania znaleźli się Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej – Wiesław Burzyński, Ryszard Kleinszmidt – Wiceprezes PIR, przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych: Piotr Fikus – Wicestarosta Kartuski, Mieczysław Grzegorz Gołuński – Burmistrz Kartuzy, Wojciech Kankowski – Burmistrz Gminy Żukowo,


Bernard Grucza – Wójt Gminy Sulęczyno, Włodzimierz Siemieniuk – w zastępstwie Wójta Gminy Sierakowice;  przedstawiciele instytucji współpracujących z Pomorską Izbą Rolniczą: Regina Kleina – Kierownik PZDR w Kartuzach, Justyna Labuda z Biura Powiatowego ARiMR w Kartuzach, Piotr Wall z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kartuzach. W spotkaniu licznie udział wzięli rolnicy z terenu powiatu kartuskiego.


Zebrani goście wysłuchali wystąpień prelegentek Ministerstwa Rolnictwa na temat systemu płatności bezpośrednich oraz wsparcia unijnego związanego z ochroną środowiska. Joanna Czapla – Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiła wymogi i zasady funkcjonowania płatności bezpośrednich w ramach planu Strategicznego 2023-2027 z uwzględnieniem ekoschematów. Anna Jobda – Naczelnik Wydziału Działań Rolnośrodowiskowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła zasady funkcjonowania działań Rolnośrodowiskowo-Klimatycznych w ramach Planu Strategicznego 2023-2027. Działania Inwestycyjne omówił Daniel Roszak – Kierownik Działu Ekonomiki POODR w Lubaniu. Obecni na sali producenci rolni z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat obowiązkowych wymogów GAEC, w szczególności dotyczących norm GAEC 6 (Na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, utrzymuje się okrywę ochronną gleby w okresie od 1 listopada do 15 lutego), GAEC 7 (W gospodarstwa powyżej 10 ha gruntów ornych na 40% GO co roku inna uprawa w plonie głównym, jednocześnie, na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata) i GAEC 8 (co najmniej 4% gruntów ornych na poziomie gospodarstwa przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne). Zapowiedziano zmianę w Planie Strategicznym polegającą na dopuszczeniu w ekoschemacie Dobrostan Zwierząt bydła na uwięzi. Nowe działania rolnośrodowiskowo-klimatyczne będą skupiały się na zachowaniu cennych siedlisk, zachowaniu zagrożonych zasobów genetycznych roślin i zwierząt w rolnictwie oraz na bioróżnorodności. Dotychczasowe pakiety – rolnictwo zrównoważone i ochrona gleb i wód zostały przeniesione i włączone do ekoschematów. Nowymi interwencjami rolnośrodowiskowo-klimatycznymi będą Ekstensywne TUZ na obszarach NATURA 2000 oraz w ramach bioróżnorodności – wieloletnie pasy kwietne i ogródki bioróżnorodności.


Uczestnicy spotkania mieli okazję do zgłaszania uwag i pytań związanych z tematem prezentacji. Zapytania dotyczyły m.in. działań dobrostanowych (obowiązku odbycia szkolenia z antybiotykoterapii) i limitów DJP w pomocy dobrostanowej. Rolnicy zgłaszali problem ze spełnieniem norm GAEC w gospodarstwach utrzymujących bydło, w których spory udział powierzchni zajmuje kukurydza. Pytano również o szczegóły planowanych działań inwestycyjnych, m.in. o środki na ogradzanie gospodarstw  i dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Na zakończenie przedstawiciel firmy Santander omówił ofertę skierowaną do producentów rolnych.

(A.Z.)

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza