Działalność 2023 - 2027
Posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej w Wejherowie
Dnia 7 grudnia 2023 r. w Domu Sołeckim w Tadzinie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Wejherowskiego. Obrady odbyły się z udziałem gości: Pana Krzysztofa Sapiehy – Zastępcy Wójta Gminy Gniewino oraz Pana Piotra Skurzyńskiego – Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wejherowie. Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej reprezentowali Prezes, Pan Wiesław Burzyński oraz Wiceprezes, Pan Ryszard Kleinszmidt. Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady, Pan Piotr Jasiński.
Na wstępie Włodarz gminy Gniewino powitał zebranych na terenie gminy oraz życzył owocnych obrad. Kierownik Biura Powiatowego ARiMR omówił realizację płatności obszarowych.
W powiecie wejherowskim z roku na rok maleje liczba wniosków obszarowych. W 2022 r. wnioski złożyło 2895 rolników, rok wcześniej 3080 rolników. Przez 8 lat liczba aktywnych rolników, składających wnioski spadła o 200 osób. W bieżącym roku zmieniły się zasady przyznawanie płatności bezpośrednich. Ocena merytoryczna wniosków została rozpoczęta później niż w poprzednich latach. Wpłynęło to na opóźnienia w wydawaniu decyzji. Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej omówił działania Zarządu PIR oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przeprowadzono wybory do organów statutowych PIR oraz KRIR. Zarząd Izby zrealizował wnioski Walnego Zgromadzenia oraz Rad Powiatowych: wystąpienie do KOWR o zmniejszenie areału przy Ośrodkach Produkcji Rolnej do 200ha oraz przeprowadzenie przetargów ograniczonych ofert pisemnych; wniesienie o zwiększenie kompetencji samorządu rolniczego przez zadania zlecone i decyzyjność w obsadzaniu stanowisk w instytucjach okołorolniczych; wystąpienie do Prezydentów Miast, Burmistrzów i Wójtów w województwie pomorskim z wskazaniem przedstawicieli PIR w danej gminie; wystąpienie do Ministerstwa Rolnictwa, Rzecznika Nadzoru Finansowego i UOKiK o uporządkowanie ubezpieczeń rolnych; wniesienie o sprawniejsze i szybsze przeprowadzenie przetargów, z uwzględnieniem realnych terminów wysiewu. Ponadto Pomorska Izba Rolnicza wnioskowała o pilne przyśpieszenie prac nad pomocą suszową. KRIR wystąpiła do Marszałka Sejmu o przedłużenie zerowej stawki na żywność. Interweniowano również w sprawach: kredytów preferencyjnych, o zmianę przepisów ruchu drogowego dotyczących poruszania się kombajnem, wystąpiono o ujawnienie listy podmiotów skupujących zboże z Ukrainy wraz z informacją o ilości oraz ich przeznaczeniem (paszowe, konsumpcyjne, techniczne). Wiceprezes PIR poinformował o propozycjach zmian w Planie Strategicznym. Odpowiednie wnioski zostały przekazane do akceptacji przez Komisję Europejską. Zmiany miałyby dotyczyć m.in. wprowadzenia alternatywnych metod realizacji normy okrywy ochronnej na 80% gruntów ornych. Obowiązywałyby one jednak dopiero w przyszłorocznej kampanii.
W części dyskusyjnej poruszono problem zwiększającej się populacji zwierzyny podlegającej ochronie: bobrów i wilków. W szczególności niepokój budzi obecność wilków w pobliżu obszarów zabudowanych. Przewodniczący Rady poinformował o zbliżającym się okresie opiniowania rocznych planów łowieckich i zaapelował, by zgłaszać problemy z kołami prowadzącymi gospodarkę łowiecką w powiecie. Rada Powiatowa podjęła 2 wnioski: o przeprowadzenie szkoleń z szacowania szkód łowieckich dla przedstawicieli samorządu rolniczego oraz o zwrócenie się do KRIR w kwestii utrudnień na drogach publicznych dla poruszających się sprzętem rolniczym (wysepki, zwężenia, wysokie krawężniki utrudniające przejazd dużym sprzętem).
Na zakończenie ustalono miejsce kolejnego posiedzenia Rady, gminę Łęczyce. Przewodniczący podziękował za udział i zamknął obrady.
(A.Z.)