Wiadomości z Izby

Konferencja dotycząca szkód wyrządzanych przez bobry europejskie na terenie Żuław Wiślanych

Dodano: 05/04/2016

21 marca 2016 r. w Żuławskim Parku Historycznym odbyła się konferencja dotycząca szkód wyrządzanych przez bobry europejskie na terenie Żuław Wiślanych. Spotkanie zostało współorganizowane przez Pomorski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim, 


Urząd Miejski w Nowym Dworze Gdańskim oraz Pomorską Izbę Rolniczą. Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Pan Krzysztof Trawicki przywitał wszystkich gości dokonując otwarcia konferencji. Następnie głos zabrał Starosta Nowodworski Pan Zbigniew Ptak. Poruszanymi tematami podczas spotkania były:

 

1. Szkody wyrządzane przez bobry w urządzeniach przeciwpowodziowych – ZMiUW Województwa Pomorskiego.

2. Szkody wyrządzone w uprawach rolnych oraz infrastrukturze – Pomorska Izba Rolnicza  Biuro Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim.

3. Charakterystyka bobra europejskiego – biologia i ekologia – ZO Polskiego Związku       Łowieckiego w Elblągu.

4. Problemy związane z regulacją populacji bobra europejskiego na terenie Żuław Wiślanych – Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim.

5. Aspekty prawne związane z redukcją bobrów – RDOŚ Gdańsk.

6. Dyskusja i wnioski.

 

Po przedstawieniu tematów przez poszczególnych przedstawicieli z każdej instytucji nastąpiła żarliwa dyskusja na temat problemu. Zarówno samorządowcy jak i rolnicy przedstawili swoje obawy przed zagrożeniem powodzią. Dziury w wałach przeciwpowodziowych wyrządzone przez bobry  to najprostszy sposób na zalanie Żuław podczas północnych wiatrów i tzw. cofek na rzekach. Niestety na konferencję nie przybył nikt z Ministerstwa Środowiska aby wysłuchać i przyjrzeć się problemowi. Wicemarszałek Krzysztof Trawiński i dyrektor RDOŚ Danuta Makowska zobowiązali się pomóc w tej sprawie i podjąć kroki w celu doprowadzenia do zmian legislacyjnych umożliwiających redukcję populacji bobrów. Zaproponowano również zorganizowanie spotkania z parlamentarzystami z naszego regionu celem poinformowania o zagrożeniach i z prośbą o wypracowanie wniosków i rozwiązań oraz przekazanie ich do Ministerstwa Środowiska.

 

Anna Bełdycka 

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza