Wiadomości z Izby
Obrady II Walnego Zgromadzenia Pomorskiej Izby Rolniczej
Dnia 18 grudnia 2023 r. w siedzibie Pomorskiej Izby Rolniczej w Pruszczu Gdańskim odbyło się II Walne Zgromadzenie Pomorskiej Izby Rolniczej VII Kadencji. Obrady poprowadził Prezes PIR, Pan Wiesław Burzyński. Po przyjęciu porządku i regulaminu obrad przystąpiono do wyboru Sekretarza II Walnego Zgromadzenia oraz powołano Komisję Mandatowo Skrutacyjną i Komisję Uchwał i Wniosków. Przewodniczący Komisji Mandatowo Skrutacyjnej, Pan Józef Rybicki potwierdził prawomocność II WZ do podejmowania uchwał. Kolejnym punktem obrad było przyjęcie protokołu z poprzedniego WZ.
Wiceprezes PIR, Pan Ryszard Kleinszmidt przedstawił informacje z bieżącej działalności Zarządu. W ostatnim czasie Zarząd PIR uczestniczył w posiedzeniach Rad Powiatowych. W listopadzie zorganizowano wraz z Urzędem Marszałkowskim Sympozjum Rolnicze pt. „Przyszłość pomorskiego rolnictwa i obszarów wiejskich w dobie postępujących zmian klimatycznych i globalizacji rynków rolnych”. Wiceprezes PIR omówił zmiany w normach GAEC, które mają obowiązywać rolników od 2024 roku (m.in. wprowadzenie alternatywnych metod realizacji normy okrywy ochronnej na 80% gruntów ornych). ARiMR ma do dyspozycji nowy system do weryfikacji dopłat bezpośrednich, są to kontrole satelitarne Area Monitoring System (AMS). Wyniki kontroli satelitarnej można sprawdzić w aplikacji eWniosekPlus: zakładka Moje – Płatności obszarowe – Wyniki monitoringu satelitarnego.
Delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pan Dariusz Dąbrowski przedstawił informacje z działalności KRIR. Na pierwszym posiedzeniu wybrano skład Zarządu KRIR: Wiktor Szmulewicz - Prezes, Robert Nowak – Wiceprezes, Członkowie Zarządu – Gustaw Jędrejek, Grzegorz Leszczyński, Jolanta Nawrocka. Delegat do KRIR przedstawił również informacje z posiedzenia Komisji Budżetowej. W porządku obrad najbliższego spotkania KRIR jest podjęcie uchwały w sprawie zwiększenia kompetencji izb rolniczych.
Walne Zgromadzenie podjęło uchwały w sprawach uchwalenia prowizorium budżetowego Pomorskiej Izby Rolniczej na rok 2024 oraz upoważnienia Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej do zaciągania kredytów i zobowiązań. Następnie Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków, Pan Piotr Jasiński odczytał zgłoszone wnioski. Walne Zgromadzenie przyjęło następujące wnioski:
Wniosek o przyśpieszenie pomocy za szkody w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę w 2023 r.
Wniosek o przyśpieszenie wypłat za ekoschematy.
Wniosek o zwiększenie kontroli jakości importowanych towarów rolnych na granicy polsko-ukraińskiej przez instytucje do tego upoważnione.
Wniosek o ograniczenie niekontrolowanego importu cukru z Ukrainy.
Wniosek o przekazywanie informacji dotyczących Rad Powiatowych do wszystkich członków Rady.
Wniosek o zapraszanie na posiedzenia Walnego Zgromadzenia PIR przedstawicieli Rządu RP, przedstawienie wszystkich bieżących wniosków i spraw dotyczących rolnictwa.
Wniosek o sporządzenie definicji rolnika aktywnego zawodowo: to taki rolnik, który utrzymuje siebie i swoją rodzinę z produkcji rolnej. Podniesienie emerytur dla aktywnych zawodowo rolników. Emerytura powinna być naliczana proporcjonalnie do lat pracy w gospodarstwie.
Wniosek o zaniechanie wymogu zgłaszania przemieszczeń zwierząt w przypadkach, gdy przebywają na pastwiskach nie przylegających do siedziby stada. W świetle obecnie obowiązujących przepisów posiadacz zwierząt prowadząc wypas na pastwiskach, które od siedziby stada dzieli droga publiczna, musi dokonać zgłoszenia przemieszczenia oraz założyć dodatkową siedzibę stada.
Wniosek o utrzymanie 2 złotych dopłaty do paliwa rolniczego.
Wniosek o zwiększenie emerytur rolniczych dla osób płacących zwiększone kilkukrotnie składki emerytalne oraz o uzależnienie wysokości emerytury od ilości przepracowanych lat.
Wniosek o zmianę Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7.12.2020 r w sprawę szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii Clavibacter sepedonicus (wykreślenie wszystkich punktów i podpunktów dotyczących „prawdopodobnego porażenia” oraz usunięcie samego pojęcia „prawdopodobnego porażenia”).
Wniosek o skrócenie czasu rozpatrywania przez PIORiN wniosków producentów rolnych o odszkodowanie za straty spowodowane wystąpieniem bakterii Clavibacter sepedonicus do maksymalnie 30 dni.
Wniosek o dopuszczenie do siewu i uprawy na gruntach ugorowanych roślin poprawiających jakość i zasobność gleb.
Wniosek o zmianę polityki rolnej w zakresie zwiększania powierzchni gospodarstw rolnych, by mogły konkurować na rynku z rolnictwem ukraińskim. Zapewnienie w polskich portach eksportu dla polskich towarów.
Wniosek o wystąpienie do Ministra Rolnictwa o pomoc dla rolników dotkniętych suszą, uruchomienie aplikacji celem pobrania protokołów.
Wniosek o wystąpienie do KOWR o zaprzestanie przez Oddział Terenowy w Pruszczu Gdańskim stosowania zasady organizowania przetargów ofert pisemnych tylko dla nieruchomości o powierzchni powyżej średniej krajowej i poniżej średniej wojewódzkiej, tj od 11,42 do 20,35 ha.
Wniosek o wystąpienie do Ministra Rolnictwa w sprawie nie wyrażenia zgody na odrolnienie gruntów klasy III w miejscowości Małkowo, gmina Żukowo.
Wniosek o zniesienie w chowie ekologicznym kur niosek wymogu posiadania od 1 dnia pisklaka z chowu ekologicznego i powrót do przepisów umożliwiających zakup kur niosek z hodowli konwencjonalnej z zastosowaniem okresu karencji.
Wniosek o przekazywanie podsumowania wniosków z każdego WZ PIR do wszystkich członków Rad Powiatowych.
Wniosek do KOWR o zniesienie widełek dotyczących formy rozdysponowania gruntów na dzierżawę przetargów ograniczonych.
Wniosek o nieprzedłużanie (jeśli jest to możliwe) lub wyłączenie gruntów z podmiotów nie będących rolnikami indywidualnymi i rozdysponowanie ich rolnikom indywidualnym.
Wniosek o zakwalifikowanie upraw miododajnych do zróżnicowanej struktury upraw w ekoschematach.
Wniosek o interwencję w sprawie sprzedaży energii elektrycznej przez firmę ENEA SA.
Wniosek o zmianę zasad szacowania szkód łowieckich: włączenie do komisji szacującej członka lokalnej Izby Rolniczej.
Wniosek o zmianę obliczania dochodu rolniczego przez GUS. Na jakiej zasadzie GUS oblicza dochód z 1 ha przeliczeniowego (5549zł) przy tak wysokich kosztach produkcji?
Wniosek o wypłatę odsetek karnych za nieterminową wypłatę dopłat przez ARiMR (po 30 czerwca).
Wniosek o zwiększenie kompetencji Społecznej Rady przy KOWR.
Wniosek o zwrócenie się do Ministrestwa Rolnictwa i Morskiego Portu w Gdyni o unieważnienie przetargu na dzierżawę Portu Zbożowego na 30 lat przez spółkę mającą powiązania z holenderską grupą Viterra. Zasięgnięcie opinii KRIR przy organizacji kolejnego przetargu.
Prezes PIR podziękował za liczny udział w spotkaniu, przekazał życzenia świąteczno-noworoczne, po czym zamknął obrady II Walnego Zgromadzenia PIR VII Kadencji.
(A.Z.)