Wiadomości z Izby

Posiedzenie Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej

Posiedzenie Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej
Dodano: 19/01/2024

18 stycznia br. w siedzibie Izby odbyło się posiedzenie Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej. Zarząd dyskutował nt. zaplanowanego w dniu 24 stycznia br ogólnoeuropejskiego protestu rolników. Jednogłośnie powiedział, że jest to akcja jak najbardziej potrzebna i uzasadniona. Sytuacja w rolnictwie polskim i europejskim jest dramatyczna.


Protest ma na celu wywrzeć presje na Komisję Europejską aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej. W związku z tak długo trwającą wojną w Ukrainie, zwiększają się koszty produkcji, które mogą doprowadzić do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych. Zielony ład niszczy produkcję rolniczą i hodowlę, zamieszanie z ekoschematami – doprowadziło do opóźnienia w wypłacie dopłat bezpośrednich, brak opłacalności produkcji rolnej itp.     
Zarząd wymieniając postulaty popiera całą akcję protestacyjną i apeluje do rolników o przyłączenie się do niej w dniu 24 stycznia br.   
 
Na posiedzenie przybył Pan Krzysztof Mazurek – Prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Tczew, który także był zdeterminowany obecną trudną sytuacją rolników, w całości popiera postulaty i apel Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej. Zarząd planuje zorganizować spotkanie w najbliższym czasie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz rolnikami województwa pomorskiego i agendami rolniczymi.
Zarys spotkania m.in.:

1. Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na polskie rolnictwo.
2. Import artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.
3. Dzierżawa Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia.
4. Główne problemy polskiego rolnictwa.

Zaproszenie do Ministra Czesława Siekierskiego zostało wysłane i czekamy na potwierdzenie terminu spotkania. W posiedzeniu uczestniczyła także Pani Ewa Gwiżdż – Przewodnicząca Rady Powiatowej PIR Powiatu Człuchowskiego w sprawie zagospodarowania nieruchomości rolnych objętych umowami dzierżaw zawartymi ze Spółkami Goodvalley Agro S.A. i Rolpako.

Również poruszona była sprawa spółki AGRA Ostrowite - głos zabrał Pan Dariusz Dąbrowski – Delegat PIR do KRIR jednocześnie Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Chojnickiego - jest problem przeznaczenia gruntów z wygasających umów ze spółkami dla rolników oraz rozdysponowanie gruntów państwowych, procedury trwają bardzo długo, należałoby to zmienić.


Wniosek podjęty podczas posiedzenia Zarządu, który został skierowany do Wiktora Szmulewicza Prezesa KRIR


Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się z wnioskiem o podjęcie pilnych działań w kierunku zmiany obowiązującej od 7 stycznia br. Ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej (Dz.U.2023 poz.1285).

Przepisy dotyczące konsumenckiej pożyczki lombardowej mają zastosowanie nie tylko do pożyczek lombardowych udzielanych konsumentom, ale również do podobnych pożyczek udzielanych osobom prowadzącym działalność rolniczą. W praktyce, wszystkie umowy kredytowe zawierane z rolnikami w kwocie w wysokości nie większej niż 255 550 PLN, muszą spełniać rygory dotychczas przewidziane wyłącznie dla pożyczek konsumenckich.
Ujęcie producentów rolnych w reżimie ustawy o kredycie konsumenckim stwarza bariery dla kredytowania preferencyjnego. Uderza to także w bankowość spółdzielczą, silnie związaną z rolnikami, którzy są jednocześnie klientami i udziałowcami tych banków. Finansowanie konsumenckie jest znacznie droższe, niż dotychczasowe rozwiązania finansowe dla rolników.
Ponadto, w zależności od rodzaju zabezpieczenia, celu finansowania czy kwoty pożyczki, do umowy kredytowej mają zastosowanie odmienne regulacje. Niektóre banki całkowicie wstrzymały przyjmowanie  wniosków  kredytowych od rolników, inne  obsługują je w ograniczonym zakresie.
Przepisy regulujące rynek lombardowy przyjęto mimo zastrzeżeń sektora bankowego, organizacji rolniczych i branży leasingowej, zgłaszanych już na etapie prac legislacyjnych.
Obecny stan prawny wprowadza paraliż finansowania polskich gospodarstw i całego sektora agrobiznesu. Pomorska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, że konieczne jest ponowne rozważenie zmian w ustawie lombardowej, aby rolnicy nie zostali pozbawieni finansowania.
W związku z powyższym wnosimy o pilne wystąpienie do Ministra Finansów z apelem o nowelizację ustawy, wyłączającą kredyty dla rolników z zakresu obowiązywania ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.


Licząc na wsparcie Pana Prezesa w przedmiotowej sprawie,
Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza