Wiadomości z Izby

Wyjazd studyjny „Poznajemy nowoczesne rolnictwo – Agro Show 2024”

Wyjazd studyjny „Poznajemy nowoczesne rolnictwo – Agro Show 2024”
Dodano: 28/10/2024

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show w Bednarach jest największą plenerową wystawą rolniczą w Europie. W bieżącym roku przypadła jubileuszowa 25-ta edycja wydarzenia. Na targach zaprezentowało się kilkaset firm z szeroko pojętej branży rolniczej.


Swoją ofertę przedstawili nie tylko krajowi producenci maszyn rolniczych, ale także przedstawicie czołowych światowych marek maszynowych. Wśród wystawców znaleźli się producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego, producenci wyposażenia budynków inwentarskich i innych branż związanych z rolnictwem. W tegorocznej wystawie zaprezentowało się 670 firm, w tym 106 z zagranicy z takich krajów jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Litwa, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Stany Zjednoczone oraz tak odległych jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Chiny. Firmy prezentowały się na ponad 130 tys. m² powierzchni, a całkowita powierzchnia wystawy to niemal 130 ha. Wystawę odwiedziło 76 200 zwiedzających.


Wydarzenia o takiej randze nie można przegapić, dlatego też Pomorska Izba Rolnicza w dniach od 20 do 21 września zorganizowała wyjazd studyjny dla grupy pomorskich rolników. Projekt „Poznajemy nowoczesne rolnictwo – Agro Show 2024” został zrealizowany w ramach operacji z zakresu „Dobre praktyki w branży rolniczej” w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2024-2025. Głównym celem wyjazdu studyjnego była promocja nowych technologii i innowacyjnych metod organizacji pracy w gospodarstwach rolnych i wymiana wiedzy i doświadczeń na temat nowych i innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, w tym rolnictwie precyzyjnym.


Partnerem projektu była firma Agrimasz Sp. z o.o., która podczas wystawy prezentowała maszyny rolnicze Claas oraz rozwiązania cyfrowe dla gospodarstw. Na stoisku partnera uczestnicy wyjazdu poznali aplikację CLAAS connect, która otwiera drogę do rolnictwa precyzyjnego. Dzięki aplikacjom bazującym na technologii rolnictwa cyfrowego oraz za pomocą czujników, technologii satelitarnej oraz zintegrowanych systemów rolnik może obniżyć koszty, zwiększyć plony i zminimalizować czas spędzany w biurze. Rolnictwo cyfrowe ułatwia również prowadzenie gospodarstwa w bardziej zrównoważony sposób. Cyfrowa platforma CLAAS, pozwala uprościć zarządzanie gospodarstwem i flotą maszyn, zoptymalizować procesy i połączyć się w sieci z serwisem swojego dealera CLAAS. Korzystając z aplikacji rolnik może stworzyć bazę, która pozwoli mu połączyć wszystkie istotne elementy gospodarstwa w jedną wirtualną sieć. Wydajny interfejs umożliwia błyskawiczny dostęp do parametrów wydajności, informacji serwisowych oraz lokalizacji maszyny. Cyfrowe zarządzanie danymi pól i danymi podstawowymi zapewnia stałą kontrolę nad gospodarstwem i jego gruntami uprawnymi. Narzędzie cyfrowe Centrum map Geocenter pozwala tworzyć mapy aplikacyjne, korzystając z danych satelitarnych, map plonowania i map prób glebowych. Co więcej, pozwala stosować funkcję planowania śladów referencyjnych na podstawie granic pól. Aplikacja jest najlepszym przykładem na to, że innowacyjne technologie oraz cyfryzacja oferują szereg nowych możliwości zorganizowania własnego gospodarstwa w inteligentny i połączony w sieć sposób.
Bednary dają możliwość porównania w jednym miejscu, w jednym czasie oferty wielu producentów. Wyjazd studyjny był okazją do spotkania i bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami producentów, zobaczenia na własne oczy oferowanych urządzeń, uzyskania na miejscu odpowiedzi na pytania i wątpliwości. Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu był pokaz maszyn w pracy. Grupa rolników z Pomorza miała sposobność obejrzeć pokaz rolnictwa precyzyjnego oraz pokaz pojazdów autonomicznych. O tym, że rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, mogli się  przekonać podziwiając m.in. robota stworzonego dzięki współpracy firmy Unia z Instytutami Łukasiewicza – Poznańskim Instytutem Technologicznym oraz Instytutem Lotnictwa. Robot jest prototypem i pozwala m.in. na mechaniczne pielenie, precyzyjne nawożenie, precyzyjny siew czy monitorowanie kondycji roślin.
Zaprezentowany został również innowacyjny robot koszący BG 1800 firmy Hydromega. Ta bezzałogowa kosiarka bijakowo-gąsienicowa pozwala na wykaszanie nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Wszystko wskazuje na to, że roboty rolnicze, drony i inne autonomiczne systemy będą coraz częściej wykorzystywane do wykonywania różnorodnych zadań, takich jak siew, opryski czy zbiory. W pokazie nie zabrakło i innych maszyn w akcji. Były to: wozy ascenizacyjne, nowoczesna brona talerzowa Optimier XL 6000, rozdrabniacz resztek pożniwnych firmy Kuhn, agregat orkowo-podorywkowy oraz zestawy uprawowo-siewne firmy AgroTom i rozdrabniarka do ugorów Joskin.


Drugiego dnia targów uczestnicy wyjazdu spotkali się z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych. Spotkanie stworzyło okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w rozwój obszarów wiejskich. Stoisko KRIR, znajdujące się w jednej z hal wystawowych, sąsiadowało z przedstawicielstwami różnych instytucji okołorolniczych, gdzie pomorscy rolnicy mogli zasięgnąć fachowej wiedzy. Następnie grupa udała się w kierunku działu poświęconemu rolnictwu precyzyjnemu, by zapoznać się z bogatą ofertą firm. Przykładem inteligentnego rozwiązania dla rolnictwa jest robot pielący. To nowoczesne narzędzie, które łączy zalety automatyzacji z tradycyjnymi maszynami rolniczymi. Na Agro Show zaprezentowano robota wyposażonego w zaawansowane czujniki i systemy wizyjne. Usuwa on chwasty bez konieczności stosowania chemicznych herbicydów, co ma pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie roślin. Uczestnicy zapoznali się również z ofertą nawigacji GPS przeznaczonych dla rolnictwa i umożliwiających przede wszystkim precyzyjne prowadzenie maszyn, obejrzeli też całą gamę opryskiwaczy, hal namiotowych, zbiorników retencyjnych. Warto było zatrzymać się przy stanowisku Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, by porozmawiać o prototypie robota polowego. Łazik wolnobieżny Hugo powstał przy Inkubatorze Innowacyjności 2.0 w Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Celem Hugo Green Solutions jest poprawa jakości żywności oraz zdrowia ludzi, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii polegającej na biostymulacji roślin. Technologia oparta jest na dwóch rozwiązaniach Hugo – Growth Stimulator i Hugo – Robot rolniczy, które sprzężone ze sobą tworzą rozwiązanie w zakresie ekologicznej ochrony rośliny uprawnych, mające na celu poprawę jakości żywności oraz zdrowia ludzi. Maszyna może tylko stymulować wzrost roślin oraz wykonywać punktowy oprysk. Przy stoisku Uniwersytetu Rolniczego uczestnicy projektu dowiedzieli się też kilku ciekawostek o dronach rolniczych.


Podczas dwóch dni, uczestnicy wyjazdu studyjnego nabyli wiedzę o najnowszych rozwiązaniach i technologiach mających zastosowanie w rolnictwie. Zobaczyli w akcji najnowocześniejsze maszyny rolnicze, urządzenia, a także zapoznali się z ofertą środków produkcji, takich jak nawozy, nasiona czy środki ochrony roślin. Wystawa była doskonałą okazją, aby porozmawiać z ekspertami z zakresu rolnictwa precyzyjnego i innowacyjnych technologii.


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW www.ksow.pl

Wstecz
FaceBook Pomorska Izba Rolnicza